PARTNER PORTALU
 • BGK

Minister Edukacji Narodowej napisała list do samorządów

 • PAP/MIW    26 lipca 2016 - 10:55
Minister Edukacji Narodowej napisała list do samorządów
Minister Anna Zalewska. (fot. men.gov.pl)

• Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej wysłała list do samorządów.
• Dziękuje w nim za dotychczasowe zaangażowanie samorządów w Ogólnopolską Debatę o Edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”.
• Prosi też o dalszą współpracę przy precyzowaniu szczegółowych rozwiązań dotyczących zmian w systemie edukacji.
W liście minister edukacji zaprosiła samorządy do współpracy przy wprowadzaniu reformy oświaty.

- Wprowadzone dotychczas zmiany przywracają m.in. obowiązek szkolny dla dzieci 7-letnich, co było szczególnie istotne ze względu na zminimalizowanie ryzyka porażek dzieci na starcie szkolnym. Drugim istotnym elementem planowanych zmian jest wygaszanie gimnazjów przez przekształcanie ich w klasy VII-VIII szkoły powszechnej i docelowo utworzenie ośmioklasowej szkoły powszechnej - przypomina.

Czytaj też: Anna Zalewska o nowej szkole i reformie oświaty

Jak pisze, te ostatnie zmiany wymusza diagnoza obecnego stanu liceów:

- Warto zauważyć, że 26 z 37 rektorów szkół wyższych wyraziło negatywną ocenę przygotowania absolwentów szkół ponadgimnazjalnych do podjęcia studiów, wskazując na zbyt krótki czas nauki w liceum ogólnokształcącym. Szkoła ponadgimnazjalna została właściwie skrócona do dwóch lat, zaś koncentracja godzin w przedmiotach rozszerzonych uniemożliwia ich normalną realizację. Po wprowadzeniu nowej podstawy programowej szkoły ponadgimnazjalne przestały kształcić na poziomie ogólnym. W praktyce liceum stało się niejako „kursem przygotowawczym” do egzaminu maturalnego - czytamy.

Minister w liście uspokaja samorządowców. Zapewnia, że zmiany będą miały charakter ewolucyjny.

- Harmonogram prac przewiduje, że jesienią bieżącego roku projekt nowego ustroju szkolnego przekazany zostanie do konsultacji, w ramach których wszystkie zainteresowane środowiska będą mogły przekazać swoje opinie, zaproponować korekty, a do końca roku planowane jest poddanie pod głosowanie w Sejmie. Kalendarz prac legislacyjnych przewiduje terminy gwarantujące bezpieczną organizację przez jednostki samorządu terytorialnego roku szkolnego 2017/2018 - zapewnia.

Czytaj też: Apel do Anny Zalewskiej i MEN: Bez samorządów nie będzie reformy w oświacie

Przypomina jednocześnie, że samorządy nie zostaną bez pomocy finansowej.

- W ramach odpowiedzialności za wdrażanie reformy Ministerstwo Edukacji Narodowej przewiduje m.in. przygotowanie rozwiązań finansowych istotnych dla jednostek samorządu terytorialnego, jako organów prowadzących szkół. Począwszy od roku 2017 planujemy uwzględnić dziecko 6-letnie objęte wychowaniem przedszkolnym w finansowaniu poprzez część oświatową subwencji ogólnej. Kwota na każde dziecko 6-letnie objęte wychowaniem przedszkolnym wzrośnie z 1 338 zł dotacji celowej do kwoty ok. 4 300 zł subwencji oświatowej - czytamy.

W liście Anna Zalewska zaprasza samorządy na cykl regionalnych konferencji. Będą organizowane przez jednostkę podległą Ministerstwu Edukacji Narodowej – Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu Erasmus pod szyldem programu „EDUinspiracji”.

- Główny cel planowanych konferencji to przekazanie informacji m.in. w zakresie skutecznego pozyskiwania funduszy europejskich na realizację zadań oświatowych wpisujących się w priorytety reformy oświatowej, a także prezentacja dobrych praktyk w ramach projektów edukacyjnych. Pierwsze tego typu wydarzenie odbędzie się 28 września br. w Rzeszowie, a informacje o tym spotkaniu będą dostępne na stronie internetowej www.frse.org.pl. Kolejne konferencje w pozostałych województwach planowane są w odstępach kilkutygodniowych - informuje Zalewska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • stary, 2016-08-22 14:25:08

  Polepszyć jakość nauczania można jedynie poprzez zmniejszenie liczby uczniów w klasie, kontakt z nauczycielem. Nie ma znaczenia nazwa: gimnazjum vs. podstawówka. Sam za czasów PZPR-wskich złodziei uczyłem się w klasie, gdzie nas było 41 dzieciaków !!! I nikt mi nie powie, że to była dobra szkoła...  rozwiń
 • nauczyciel , 2016-08-09 19:05:44

  Dużym błędem było tworzenie gimnazjów, jednak jeszcze większym będzie ich likwidacja. Zdolna i zaradna młodzież polska od dawna czeka na mądrą reformę PROGRAMOWĄ, która mogłaby uwolnić jej (zdławione chorym systemem) zdolności. Zmiany systemowe niczego tu nie zmienią, a dalsze oszczędzanie na eduka...cji doprowadzi do jeszcze większego bałaganu i beznadziei.  rozwiń
 • Magda, 2016-08-08 19:24:06

  Do w.potega@neostrada.pl: Czy my nie mamy na co wydawać pieniedzy? Nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, iż dla samorządów to właśnie oświata stanowi największe obciążenie. Ledwie wygrzebali się z budowy gimnazjów, przystosowywania szkół podstawowych dla małych dzieci- juz zmiana niosąca... za soba ogromne koszty. Dlaczego bogate kraje tego nie robią? Niemcy, anglicy - poziom nauczania niższy, ale nikt nie kombinuje, Kto z Was słyszał o ciągłych zmianach w szkołach na Zachodzie?  rozwiń