PARTNER PORTALU
 • BGK

Minister Edukacji, reforma oświaty: Kto napisze nowe podstawy programowe

 • pt/pap    1 września 2016 - 14:40
Minister Edukacji, reforma oświaty: Kto napisze nowe podstawy programowe
Anna Zalewska (fot.men.gov.pl)

• Nowe podstawy programowe będą pisać eksperci z każdego przedmiotu, teoretycy i praktycy; mają być przedstawieni w połowie września - poinformowała minister edukacji Anna Zalewska.
• Zalewska zapewniła, że wygaszanie gimnazjów będzie przebiegało w sposób bardzo ewolucyjny i spokojny.
W czwartek szefowa resortu edukacji uczestniczyła w ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego 2016/2017, która odbyła się w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie (woj. pomorskie).

Na konferencji prasowej po uroczystości wyjaśniła, że w pierwszej kolejności opracowane zostaną podstawy programowe i podręczniki dla czterech roczników; klas: pierwszej, czwartej i siódmej szkoły podstawowej oraz klasy pierwszej szkoły branżowej. To od tych klas w roku szkolnym 2017/2018 rozpocznie się reformowanie polskiej szkoły.

Fakty bez interpretacji

Szefowa resortu podała, że w połowie września powinni być przedstawieni autorzy z różnych środowisk, którzy będą pracować nad podstawami programowymi w zespołach 5-8 osobowych.

"Do połowy września będziecie państwo widzieć, jak będzie wyglądała siatka godzin i wtedy też uspokoimy nauczycieli i pokażemy osoby, które pracują nad poszczególnymi podstawami programowymi" - powiedziała. Zadeklarowała, że "wszystko będzie przejrzyste".

Zapewniła, że "każdy fakt z historii, szczególnie Polski, z okresu II wojny światowej i komunizmu zostanie odnotowany". "Chyba nawet niezinterpretowany - bo faktów się nie interpretuje" - dodała.

"Jak państwo dobrze wiedzą, Jedwabne, pogrom kielecki to zdarzenia historyczne - w związku z tym w sposób oczywisty, kiedy mówimy o XX wieku (to znajdzie się w programie nauczania )" - mówiła. Zaznaczyła, że "rzadko kto mówi o XX wieku w szkole - chcemy to zmienić, szczególnie w szkole średniej, bo tam mają się uczniowie uczyć faktów, zdobywać wiedzę i umieć na temat dyskutować".

Propedeutyka przedmiotu

Oceniła, że "doprowadziliśmy do dużego "zinfantylnienia" edukacji, m.in. łącząc (przedmioty) w najprzeróżniejsze bloki". Wyjaśniła, że w czwartej klasie szkoły podstawowej będzie propedeutyka przedmiotu, czyli, jak to określiła, "będziemy uczyć dzieci, jak się uczyć, żeby ograniczyć ich porażki".

Zalewska zapewniła, że wygaszanie gimnazjów będzie przebiegało w sposób bardzo ewolucyjny i spokojny. Dopytywana przez dziennikarzy powiedziała, że gimnazja katolickie "nie chcą być szczególnie traktowane".

"To są takie same gimnazja, mają podobną infrastrukturę, mają oczywiście swoje metody kształcenia i są taką samą troską dla MEN" - dodała. Zapewniła, że w szkołach podstawowych "nie zmieni się nic, nawet pieczątki".

"Ja uciekam od polityki z edukacji; edukacja ma być dobra, ma być zgodą" - zadeklarowała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • niech żyje Kiszczakowa, 2016-09-23 08:29:59

  nowe(stare) jest już napisane z przewodnią rolą PIS=PZPR, A nauczyciele milczą - brawo, was to nie dotyczy???? na pewno???
 • Justyna, 2016-09-22 22:11:03

  Do Karol Winiarski: Jestem nauczyciele historii. Potwierdzam... Problem tkwi w przeładowanych podstawach programowych. Wystarczyłoby to zmienić...Nie trzeba demolować wszystkiego!
 • Justyna, 2016-09-22 22:02:55

  Dziś jest 22 września i nie znamy tych ekspertów. Jedna wielka ściema i tyle. Tak jak z tym, że nie będzie zwolnień nauczycieli. W moim gimnazjum pracuje 75 nauczycieli. Jest to samodzielne gimnazjum. Wszyscy boimy się, co będzie w przyszłym roku...