PARTNER PORTALU
 • BGK

Minister edukacji toleruje łamanie prawa przez samorząd

 • Piotr Toborek    14 listopada 2013 - 14:03
Minister edukacji toleruje łamanie prawa przez samorząd

Minister edukacji Krystyna Szumilas zmienia prawo oświatowe, wywracając do góry nogami system szkolny i sposób jego finansowania tylko dlatego, że od roku toleruje łamanie prawa w jednej z gmin na Lubelszczyźnie – twierdzi ZNP.
- Pragnę przedstawić mocny argument, będący wnioskiem do pana premiera o dokonanie oceny działania minister edukacji i funkcjonowania MEN w kontekście zdarzeń, o których pan premier był także informowany. Lobbing jednej gminy doprowadził do zmiany w prawie oświatowym - mówił na konferencji prasowej 14 listopada br., prezes ZNP Sławomir Broniarz.

- Minister edukacji Krystyna Szumilas zmienia prawo oświatowe, wywracając do góry nogami system szkolny i sposób jego finansowania tylko dlatego, że od roku toleruje łamanie prawa w jednej z gmin na Lubelszczyźnie – powiedział Broniarz.

Chodzi o Gminę Hanna. Jak referował prezes ZNP - 3 sierpnia 2012 r. Rada Gminy Hanna podjęła dwie uchwały, mocą których upoważniła wójta gminy Hanna do zawarcia z Fundacją Akademia Umiejętności w Lublinie umów o przekazaniu tej fundacji ostatniej szkoły podstawowej oraz ostatniego gimnazjum w gminie. Przekazanie nastąpiło z dniem 25 lutego br.

Od tego czasu Gmina Hanna jest jedyną w Polsce gminą, która nie prowadzi ani jednej szkoły samorządowej! – mówił Broniarz.

4 listopada 2013 r. w artykule zatytułowanym „MEN przystało na reformę wójt Kowalik” opublikowanym w Tygodniku „Nowy Tydzień”, Grażyna Kowalik, Wójt gminy Hanna poinformowała, iż na jej wniosek Minister Edukacji Narodowej z dniem 1 stycznia 2014 r. wprowadzi zmianę w obowiązujących przepisach dotyczących naliczania subwencji oświatowej dla samorządów.

- Gdyby nie ta zmiana, Gmina Hanna jako gmina bez szkół samorządowych, otrzymałaby subwencję oświatową mniejszą o około 75% od tej z roku 2013 – podkreślał prezes ZNP.

6 listopada br. do ZG ZNP wpłynął przesłany przez MEN projekt rozporządzenia ws. zasad obliczenia i podziału subwencji na rok 2014. Znalazł się w nim zapis gwarantujący gminie Hanna transfer subwencji oświatowej na dotychczasowym poziomie.

-  W uzasadnieniu tej zmiany MEN nie wspomina o gminie Hanna,  ale to właśnie pod wpływem lobbingu władz tej gminy, resort postanowił finansować nielegalny proceder, dając zielone światło innym gminom, by poszły w ślady gminny Hanna i oddawały wszystkie szkoły innym podmiotom – mówił Broniarz.

Zdaniem ZNP zmiana dokonana przez MEN w „Projekcie rozporządzenia ws. podziału oświatowej subwencji w roku 2014” pozwoli ministerstwu finansować nie tylko niezgodne z prawem działania gminy Hanna, ale daje też innym samorządom zielone światło do wyzbywania się wszystkich samorządowych szkół.

- Okazuje się bowiem, że MEN za łamanie prawa nie karze, a wynagradza – ironizował Broniarz, dodając: - MEN dokonuje wyłomu w prawie oświatowym i tak zmienia sposób finansowania szkół, by samorządy mogły lekką ręką oddawać samorządowe szkoły fundacjom i stowarzyszeniom nie tracą na tym ani złotówki z budżetu państwa. Pozbędą się problemu, bo tak wiele gmin postrzega prowadzenie szkół, a pieniądze otrzymają takie same. Wszystko w majestacie prawa, bo MEN to prawo właśnie zmienia.

Prezes ZNP przypomniał także o akcji protestacyjnej ZNP "Dość tego", która ruszy w poniedziałek 18 listopada. Warunkiem zatrzymanie protestu jest wycofanie się przez rząd do 15 listopada z krytykowanych przez ZNP propozycji zmian w prawie oświatowym.

Punktem kulminacyjnym akcji ma być manifestacja pracowników oświaty w Warszawie, którą zaplanowano na 23 listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (9)

 • hubert, 2013-11-24 19:08:33

  Do Ryszarda Uważasz, że to nauczyciele zlikwidowali zakłady pracy i zezwolili na masowy import chińskich towarów? Bezrobocie nie ma związku z wykształceniem ludzi, tylko z brakiem jakiejkolwiek pracy. Obecnie dużo się mówi o bezrobociu humanistów. Gwarantuję, że za 2-3 lata do grupy tej dołączą inż...ynierowie, których nadmiar wypuszczą przeżywające obecnie boom politechniki. Dokładnie to samo czeka absolwentów zawodówek. Nie ma się co czarować.  rozwiń
 • dumne oczko, 2013-11-24 08:49:17

  do Ryszard - głupoty waćpan wypisujesz, "znafca oświaty" , żenujące.
 • jarek, 2013-11-21 08:50:05

  Subwencje na ucznia???Nie żartujcie już sobie ! Wiem dużo więcej niż wy na ten temat.To jest temat tabu.