PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister Hall o uchylaniu uchwał w sprawie opłat za przedszkola

  • PAP    7 września 2011 - 16:22
Minister Hall o uchylaniu uchwał w sprawie opłat za przedszkola

Wojewodowie mogą uchylać uchwały samorządów dotyczące opłat za przedszkola, jeśli zostały one podjęte z naruszeniem prawa – przypomniała w środę w Warszawie minister edukacji Katarzyna Hall.
Zapewniła, że MEN przygląda się sprawie uchwał gmin. Hall zaapelowała o zgłaszanie wojewodom do analizy uchwał samorządów dotyczących opłat za przedszkola wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że ustalona wysokość opłaty nie wynika z rzeczywistych kosztów ponoszonych na dziecko w danym przedszkolu prowadzonym przez samorząd gminny.

Czytaj też: MEN przeciwko opłatom za przedszkola  

Minister odniosła się w ten sposób do złożenia przez Sojusz Lewicy Demokratycznej wniosku do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o systemie oświaty regulującej kwestie opłat za przedszkola.

Czytaj też: Opłaty za przedszkola do Trybunału

W nowelizacji ustawy o systemie oświaty, uchwalonej przez Sejm w lipcu ub. roku zapisano, że przedszkolem publicznym jest placówka, która zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie.

Czytaj też: Wzrosną opłaty za przedszkola

Wprowadzono też do ustawy zapis, że wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar, co najmniej, pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach. Za przyjęciem tej nowelizacji głosowało wówczas 416 posłów, nikt nie był przeciwko, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

„Zwracam uwagę, że w ustawie zapisano, że opłaty muszą być uzasadnione realną kalkulacją faktycznych kosztów” – powiedziała Hall dziennikarzom. Wydaje się, że są przypadki, gdy nie do końca wysokość opłat jest faktycznie uzasadniona kosztami – zaznaczyła. Dodała, że z tego, co wie, w jednym z samorządów w woj. warmińsko-mazurskim „najprawdopodobniej sprawa skończy się uchyleniem uchwały przez wojewodę”.

Minister edukacji podkreśliła, że opłaty za przedszkola nie mogą stać się źródłem dodatkowego dochodu dla samorządów.

Hall przypomniała, że ubiegłoroczna nowelizacja ustawy tylko porządkowała stan prawny. Jak zaznaczyła od wielu lat samorządy terytorialne ustalały opłatę za ofertę wykraczającą poza minimum 5 godzin bezpłatnej realizacji podstawy programowej, nazywając ją, w zależności od przyjętego rozwiązania, „opłatą gminną” lub „opłatą stałą”. Opłata ta była pobierana od rodziców niezależnie od tego, w jakim stopniu ich dzieci korzystały z przygotowanej oferty.

Hall poinformowała, że obok samorządów, które podniosły teraz po zmianie prawa wysokość opłat, są też takie gdzie wysokość opłat nie zmieniła się.

„Z tego, co pamiętam wszystkie kluby parlamentarne wspierały projekt nowelizacji ustawy dotyczący opłat za przedszkola. Sojusz Lewicy Demokratycznej też tą zmianę wspierał” – zaznaczyła. Jak mówiła, nikt dotąd nie kwestionował konstytucyjności zapisów dotyczących opłat, choć być może będzie konieczne doprecyzowanie ich.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.