PARTNER PORTALU
 • BGK

Minister kultury likwiduje Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych

 • Włodzimierz Kaleta    6 lutego 2017 - 13:42
Minister kultury likwiduje Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych
Centrum nadawało kwalifikacje pedagogiczne nauczycielom szkół artystycznych, w tym zarządcze dla dyrektorów szkół /Fot.pixabay.com/

• Szkoły artystyczne mają szczególny status. Wplecenie ich w reformę edukacji to ważne zadanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

• Zmiany w tych szkołach są w trakcie ustalania, dlatego trudno oceniać, jaki będzie ich ostateczny kształt.

• Jedną z pierwszych decyzji MKiDN dotyczącą zmian w edukacji w szkołach artystycznych jest rozwiązanie Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych.
W przeprowadzanej reformie oświaty szkoły artystyczne mają szczególny status. Zwrócił na to uwagę prezydent Andrzej Duda przypominając, że nie podlegają one MEN, a muszą być wplecione w nowy system edukacji tak, aby ich uczniowie nie zostali poszkodowani wprowadzanymi zmianami.

Jeszcze w grudniu ub.r. resort kultury poinformował jak ma wyglądać system nauki w szkołach artystycznych: muzycznych, plastycznych i baletowych, ale jak dotąd zmiany te są w trakcie ustalania, dlatego trudno oceniać ich ostateczny kształt. Według informacji z MKiND projekt reorganizacji szkół artystycznych zakłada, że szkoły muzyczne pierwszego i drugiego stopnia zachowają naturalny podział 6 + 6, a to znaczy, że nauka w szkołach muzycznych bez względu na to, czy realizują obowiązek szkolny, czy nie, trwa po sześć lat. Powstaną też pięcioletnie licea plastyczne.

Zmiany w edukacji w szkołach artystycznych

Dowiedzieliśmy się też, że jedną z pierwszych decyzji MKiDN dotyczącą zmian edukacji w szkołach artystycznych jest rozwiązanie Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych.

- Centrum istnieje od 2008 r. jego celem było przede wszystkim dokształcania nauczycieli szkół artystycznych. Wraz z reformą edukacji i szkół artystycznych postanowiono CENSA rozwiązać. Od lutego centrum znajduje w fazie likwidacji. Dotychczasowe zadania będzie prawdopodobnie wykonywać do końca października – przyznaje jeden z pracowników resortu kultury.

Kto przejmie zadania CENSA?

Na ten temat, kto przejmie zadania centrum na razie wiadomo niewiele. Nie było dotychczas innej, podobnej jednostki, która zajmowałaby się taką działalnością. Wcześniej obowiązki te należały do Centrum Edukacji Artystycznej, ale zdecydowano, że CEA, jako jednostka nadzoru pedagogicznego nie ma mocy przerobowych, żeby sprostać takim zadaniom, w związku z czym powołano CENSA.

W CENSA szkolono rocznie kilka tysięcy osób. W ofercie centrum było wiele różnego rodzaju szkoleń, które realizowano w siedzibie ośrodka, ale również, na życzenie, pracownicy, wyjeżdżali do szkół artystycznych zamawiających takie szkolenia. Realizowano też szkolenia e-learningowe i kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli szkół artystycznych.

Centrum nadawało kwalifikacje pedagogiczne nauczycielom szkół artystycznych, w tym zarządcze dla potencjalnych dyrektorów szkół, kształciło również pracowników MEN, którzy byli ekspertami awansu zawodowego w szkołach artystycznych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (25)

 • T, 2017-09-01 11:42:00

  Wspaniała placówka edukacyjna łącząca zachód ze wschodem promując wschodnioeuropejską myśl edukacyjną z dodatkiem zachodniej technologii. Być może gdyby żyła ś.p.Małgorzata Rosińska-Kocoń założycielka i dyrektor CENSy nie dała by jej "ubić" - wspaniała kobieta. Panią Małgorzatę i CENSe j...ej dzieło mam w pamięci. Była to wiodąca placówka edukacyjna w Polsce.  rozwiń
 • nauczyciel teorii, 2017-05-25 09:09:41

  Wstyd mi za mój oddany głos na "dobrą zmianę".Miało być uczciwie, merytorycznie a wyszło jak zawsze :(.
 • qra gra, 2017-03-18 13:54:53

  jeszcze zlikwidować CEA i państwowe szkoły muzyczne oraz tzw. zbliżenia kwalifikacji nauczycieli: skończył archeologię a ma zbliżenie do nauki gry na pianinie. Stać rodziców na angielski, konie czy tenisa, stać będzie i na naukę gry na pianinie.