PARTNER PORTALU
 • BGK

Minister Witold Bańka stawia na sport dzieci i młodzieży

 • AW/PAP    14 stycznia 2016 - 17:40
Minister Witold Bańka stawia na sport dzieci i młodzieży
Celem programu "Delfinek" jest budowa przyszkolnych pływalni dla uczniów szkół podstawowych (fot.fotolia)

• Sport dzieci i młodzieży wśród priorytetów resortu sportu i rekreacji.
• Minister zapowiada budowę sal gimnastycznych oraz pływalni. W szkołach ruszy pilotażowy program "Delfinek".
• Ma też pomysł jak walczyć z plagą zwolnień z lekcji w-f.
14 stycznia w siedzibie Ministerstwie Sportu i Turystyki odbyła się konferencja prasowa dotycząca planów Ministerstwa na 2016 rok z udziałem premier RP Beaty Szydło, ministra sportu i turystyki Witolda Bańki, minister Elżbiety Witek, sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jarosława Stawiarskiego oraz podsekretarzy stanu Doroty Dulińskiej i Ryszarda Szustera.

Wśród głównych obszarów działalności resortu sportu i rekreacji na pierwszym miejscu znalazł się sport dzieci i młodzieży.

Minister Witolda Bańki zapowiedział działania mające na celu m.in. budowę lub modernizację sal gimnastycznych, budowę przyszkolnych pływalni.

- Są na mapie kraju tzw. dziury - miejsca, gdzie nie ma sal gimnastycznych. Jeśli chodzi o pilotażowy program "Delfinek", celem jest budowa przyszkolnych pływalni dla uczniów szkół podstawowych. Umożliwią one naukę pływania i trenowania w małych gminach. Ich koszt jest znacznie mniejszy od obiektów 25- i 50-metrowych. Kolejną sprawą jest powrót do sprawdzonej koncepcji tzw. SKS-ów. To właśnie na nich młodzież zaczynała przygodę ze sportem. Jak to zrobić? Należy urealnić trzecią i czwartą godzinę wychowania fizycznego - stwierdził.

Minister Witold Bańka podczas konferencji zapowiedział powrót do sprawdzonej koncepcji Szkolnych Klubów Sportowych, której celem będzie urealnienie trzeciej i czwartej godziny wychowania fizycznego w szkołach.

- Będą one stanowiły jeden z fundamentów spójnej koncepcji szkoleniowej - dodał minister Bańka. Koncepcja ta będzie także obejmowała powrót do kadr wojewódzkich i organizowania wojewódzkich olimpiad młodzieży.

Bańka dodał, że należy pomagać małym klubom, gdzie kariery rozpoczyna wielu późniejszych medalistów największych imprez sportowych.

- Dziś wiele małych klubów boryka się z olbrzymimi kłopotami finansowymi, trenerzy pracują za darmo lub symboliczne wynagrodzenie, a to przecież fundament polskiego sportu. Celem programu, jakiego jeszcze nie było, jest dofinansowanie klubów, trenerów, zgrupowań, zakupu sprzętu sportowego. Kwota na program "Klub" wynosi 15 milionów złotych i będzie zwiększana - powiedział minister, jednocześnie informując o systemowej reaktywacji działań w zakresie kadr wojewódzkich, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i szkolenia juniorów młodszych.

Powstać ma "Narodowa Baza Talentów" - cykliczne testy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży (m.in. biegi na 60 m, 600 m czy 800 m, podciąganie, zwis na drążku, skok w dal z miejsca), które pozwolą odkrywać i monitorować talenty z całego kraju. Wpisują się one w promowanie zdrowego trybu życia wśród najmłodszych.

Minister Bańka przedstawił również program "Stop zwolnieniom z WF-u" z udziałem stypendystów (grupa licząca ponad 800 osób) Ministerstwa Sportu i Turystyki. Chodzi o wprowadzenie zapisu do umowy stypendialnej sportowców zobowiązującego do uczestnictwa zawodników w co najmniej jednej godzinie wychowania fizycznego w szkole w ramach swojego miejsca zamieszkania. Celem jest aktywizacja młodych ludzi i promowanie kultury fizycznej.

- Chcemy stworzyć serwis internetowy "Selfie z Gwiazdą" zawierający kalendarz zajęć, w którym będą uczestniczyć sportowcy. Pojawią się krótkie relacje i zdjęcia ze spotkań z dziećmi. Poprzez bezpośredni kontakt z gwiazdami sportu będziemy zachęcali do aktywności fizycznej - powiedział.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Tomek, 2016-01-15 12:51:52

  Panie Ministrze proszę jeszcze wprowadzić obowiązek prowadzeń zajęć z wychowania fizycznego w klasach I-III przez nauczycieli wychowania fizycznego.
 • Ryszard, 2016-01-15 10:36:11

  Powinno być, że opiekun z grupą powiedzmy 10 dzieciaków wchodzi na imprezę bezpłatnie. Nauczyciel za mistrzostwo swojej szkoły też powinien dostać kasę.
 • Trener_Sportowy, 2016-01-15 08:51:21

  No bo można się bawić w sport, nawet w przedszkolu. Ostatnio było głośno a małym dziecku, które skacze na dużych skoczniach narciarskich w Zakopanym. Z reportaży w telewizji wynika, że go to bardzo bawi (na facebooku: Tymek Cienciała). To dobry przykład, żeby dzieci odciągnąć od telewizora, komputer...a (...) i pokazać im, że sport może być świetną przygodą i hobby. Do tego jednak trzeba pomocy dla klubów i uświadomienie rodzicom, co się wiąże z "zwolnieniem z WF-u".  rozwiń