PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister Zalewska grozi samorządom i zapowiada kontrole

  • PAP/JL    2 marca 2016 - 07:37
Minister Zalewska grozi samorządom i zapowiada kontrole
Minister edukacji Anna Zalewska zapowiada kontrole dotyczących przedszkoli uchwał samorządów. Fot. Men.gov.pl

Będziemy wspierać rodziców dzieci sześcioletnich, którzy chcą, by chodziły one nadal tego samego przedszkola – deklaruje minister edukacji Anna Zalewska. Zapowiada kontrole uchwał samorządów.
Według minister rodzice nie mają wątpliwości, czy sześcio- lub siedmiolatka posłać do pierwszej klasy, lecz mają problemy z działaniami samorządu, które są „niezgodne z prawem lub na granicy prawa”.

Według niej problem dotyczy Warszawy. – Grzegorz Schetyna powiedział, że rozpoczął wojnę totalną. Tak, w Warszawie jest wojna totalna, w której zakładnikami są rodzice i dzieci – uważa minister edukacji.

Czytaj też: Nikomu nie chcę niczego udowadniać

Zdaniem szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej władze Warszawy lekceważą przepisy ustawy i chcą ograniczyć wolność rodzica.

– Mamy manipulacje przy rekrutacji, mamy dezinformację rodziców dokonywaną przez dyrektorów przedszkoli i dyrektorów szkół – twierdzi.

Według niej polega to na tym, że informują rodziców, że nie ma miejsca dla ich dziecka w przedszkolu oraz że będą tworzone „jakieś filie i oddziały zamiejscowe”. Zaznaczyła, że są to działania niezgodne z prawem.

Minister przypomniała, że to rodzice decydują, czy ich sześcioletnie dziecko będzie w ramach rocznego obowiązkowego wychowania przedszkolnego chodzić do przedszkola, w którym było wcześniej, pójdzie do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, czy też rozpocznie naukę w I klasie.

– Będziemy wspierać rodziców. Sprawdzimy systemy rekrutacyjne, dlatego że one są nieprawidłowo skonstruowane. Nie może być systemu rekrutacyjnego, który jest wbrew ustawie. Będziemy na spotkaniach z burmistrzami. Zachęcamy rodziców, by spotykali się z burmistrzami dzielnic po to, by powiedzieli, że łamią przepis i ewidentnie nie chcą się do przepisu stosować – zapowiada Zalewska.

Informuje też, że wojewodowie będą szczegółowo badać uchwały samorządów dotyczące sieci szkół i przedszkoli. Zwróci się do kuratorów oświaty, przede wszystkim mazowieckiego, żeby spotkał się z dyrektorami przedszkoli.

– Nie może być tak, że wisi na przedszkolu baner: „Przyjmujemy dzieci od 3 do 5 lat. Sześciolatki zapraszamy do szkoły”, bo to nie gmina decyduje, gdzie dziecko będzie chodziło, tylko rodzic – uważa minister Zalewska.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.