PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerialne pasowanie na ucznia

  • PAP    1 października 2012 - 12:37
Ministerialne pasowanie na ucznia

69 pierwszoklasistów w wieku 6 i 7 lat ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Chorzowie zostało pasowanych na uczniów przez minister edukacji Krystynę Szumilas podczas uroczystości, która odbyła się w Katowicach.
Dzieci otrzymały medale z napisem „Uczeń-pierwsza klasa”. W zorganizowanej w poniedziałek uroczystości udział wzięli uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 37 w Chorzowie, w której utworzono dwie klasy dla dzieci sześcioletnich i jedną dla siedmioletnich.

Szkoła w roku szkolnym 2011/2012 wygrała konkurs Ministerstwa Edukacji Narodowej dla rad rodziców, promujący edukację szkolną dzieci sześcioletnich „Mam 6 lat”. Uczniowie chorzowskiej szkoły otrzymali w trakcie pasowania na ucznia medale z napisem „Uczeń-pierwsza klasa” oraz paczkę ze słodyczami – tzw. tytę.

Czytaj też: Ilu sześciolatków jest w pierwszych klasach?

Jak poinformowała dyrektorka szkoły Barbara Janas, w roku szkolnym 2010/2011 i 2011/2012 w ławkach szkolnych pojawiło się 24 uczniów sześcioletnich, w tym roku jest 44. „Odnowiliśmy klasy, weszłam w kontakt z klasą plastyczną z Katowic, której uczniowie sprawili, że klasy są ładne i kolorowe, zakupiliśmy nowe pomoce dydaktyczne, mebelki, a za pieniądze z Ministerstwa Edukacji (program Radosna Szkoła) powstał plac zabaw” – powiedziała Janas.

W szkole przeprowadzono rozmowy z rodzicami dzieci sześcioletnich. „Pytaliśmy ich, czego oczekują od szkoły. Chcieli, żeby dzieciom sześcioletnim stworzyć osobną świetlicę, co zrobiliśmy. Dzięki pomocy Urzędu Miasta wydłużyliśmy jej czas pracy do 16.30” – tłumaczyła Janas.

Minister edukacji Krystyna Szumilas odnosząc się do reformy obniżającej wiek szkolny, która w różnych środowiskach budziła rozmaite emocje, powiedziała, że obecnie „widać, że rodzice coraz bardziej ufają szkole, chcą, aby ich sześcioletnie dzieci rozpoczęły edukację”.

„Każda zmiana powoduje pewien opór, potrzebuje czasu na wprowadzenie i dlatego wprowadzono ten pięcioletni okres przejściowy, kiedy to rodzice decydują o tym, żeby ich sześcioletnie dziecko rozpoczęło edukację w szkole. To również czas na przygotowanie dla samorządów terytorialnych i samych szkół. Do zmiany muszą się przyzwyczaić i rodzice, i nauczyciele, i przedstawiciele samorządów terytorialnych” – powiedziała szefowa resortu oświaty.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.