PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Edukacji Narodowej z planem działania na 2017 rok

  • MN    8 grudnia 2016 - 11:47
Ministerstwo Edukacji Narodowej z planem działania na 2017 rok
MEN przedstawił swoje plany wobec szkół, uczniów i nauczycieli. (fot. brpd.gov.pl)

• Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło swój plan działalności na rok 2017.
• Wśród najważniejszych celów znalazło się m.in. podniesienie jakości kształcenia i nacisk na rozwój postaw prospołecznych wśród uczniów.
• MEN chce stworzyć także bardziej motywacyjny system wynagrodzeń nauczycieli i liczy na „większościowe” poparcie samorządów.
Resort edukacji przedstawił plan działalności na rok 2017, który podzielony jest na dwie części: najważniejsze cele do realizacji w roku 2017; cele priorytetowe wynikające z budżetu państwa w układzie zadaniowym do realizacji w roku 2017.

Wśród najważniejszych celów znalazło się „podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez zaangażowanie pracodawców w proces dostosowania oferty i treści kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy”. Resort liczy, że odsetek absolwentów gimnazjum, którzy w roku szkolnym 2017/2018 podejmą naukę w branżowej szkole I stopnia wyniesie 20 proc.

MEN chce popularyzować użycie technologii informacyjno-komunikacyjnych zarówno przez uczniów jak i nauczycieli. Chce, aby w przyszłym roku 45 proc. szkół miało dostęp do szerokopasmowego Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

Kolejnym celem jest rozwijanie postaw prospołecznych, co ma być realizowane m.in. poprzez konkursy organizowane przez MEN czy tez poradnik „Wolontariusz w szkole”, który można pobrać ze strony resortu.

Czytaj też: Nowe podstawy programowe: Jak będzie wyglądać nauczanie w szkole podstawowej?

W punkcie „Optymalizacja systemu finansowania zadań oświatowych ukierunkowana na koszty i potrzeby” resort nawiązuje do samorządów. Liczy, że odsetek pozytywnych opinii uzyskanych od samorządów biorących udział w konsultacjach na temat nowych rozwiązań w zakresie finansowania systemu oświaty wyniesie ponad 50 proc.

Kolejnym celem jest motywacyjny i uproszczony system wynagradzania nauczycieli. MEN chce, aby liczba składników wynagrodzenia nauczycieli była niższa niż 17. Odsetek udziału środków na składniki motywacyjne w wynagrodzeniu nauczycieli ma wynosić więcej niż 4 proc.

Wśród celów priorytetowych wynikających z budżetu państwa MEN wymienia podnoszenie jakości i efektywności kształcenia oraz wychowania, a także zapewnienie uczniom dostępu do darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych.

Pełny plan działalności MEN na rok 2017 zamieszczamy w załączniku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.