PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo kultury stawia na szkolnictwo artystyczne

  • PAP    20 października 2012 - 12:41
Ministerstwo kultury stawia na szkolnictwo artystyczne

W najszerszym możliwym zakresie inwestujemy w szkolnictwo artystyczne - zapewnił minister kultury Bogdan Zdrojewski w sobotę na konferencji prasowej. Podkreślił, że mimo niżu demograficznego widać wzrost zainteresowania szkołami artystycznymi wszystkich stopni.
Jak mówił, w związku ze wzrostem zainteresowania otwarto ponad 20 szkół muzycznych pierwszego stopnia w różnych częściach Polski, najczęściej w małych miejscowościach.

Zaznaczył, że w szkołach muzycznych położono też nacisk na ćwiczenie w mikrozespołach, kwartetach, kwintetach. "Bardzo istotne jest, byśmy nie kształcili wyłącznie solistów, lecz już na tym pierwszym etapie kształcili do współdziałania, współkreowania" - powiedział Zdrojewski.

Minister kultury mówił też o tym, że każda uczelnia artystyczna związana ze sztukami wizualnymi objęta jest inwestycjami. Zakończono inwestycję na ASP w Gdańsku, kończona jest natomiast na ASP we Wrocławiu; niedługo zakończona zostanie inwestycja na ASP w Łodzi, a później - na ASP w Warszawie, gdzie postaje nowy budynek uczelni.

"Rozliczamy inwestycję na ASP w Krakowie i zaczynamy inwestycję na ASP w Poznaniu" - wymieniał Zdrojewski. Dodał, że podobne działania dotyczą szkół muzycznych.

Poinformował także, że ministerstwo kultury, jako pierwsze, przygotowało e-podręcznik Muzykoteka (jest on dostępny od marca tego roku); trwają też prace nad drugim e-podręcznikiem - Pinakoteką. Ma on być gotowy na początku przyszłego roku. Przypomniał, że "do tego dochodzi Filmoteka Szkolna, do której ma dojść druga część".

Mówiąc o ważnych zmianach w nauczaniu artystycznym Zdrojewski przypomniał, że w ramach reformy edukacji wprowadzono obowiązkową naukę przedmiotów muzyka i plastyka w szkołach podstawowych - w klasach czwartej, piątej i szóstej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.