PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień nauczyciela: Ministerstwo podniesie poziom kształcenia nauczycieli

  • PulsHR.pl (Agnieszka Widera)/AT    13 października 2017 - 07:28
Dzień nauczyciela: Ministerstwo podniesie poziom kształcenia nauczycieli
W ciągu dwóch lat wszystkie placówki kształcące nauczycieli muszą otrzymać akredytację MEN (fot.shutterstock)

- W prawie oświatowym jest zapis mówiący o tym, że w ciągu dwóch lat wszystkie placówki kształcące nauczycieli muszą otrzymać akredytację MEN - mówi minister edukacji Anna Zalewska
Zapowiadana przez wicepremiera Jarosława Gowina reforma uczelni wyższych wciąż jest na etapie projektu. Resort edukacji nie ukrywa, że i jemu zależy na szybszym wprowadzeniu reformy, by podnieść rangę kształcenia nauczycieli.

- Apelujemy do Jarosława Gowina, by przyspieszył prace nad projektem, bo nadal nie wiemy, jak potoczy się reforma szkolnictwa wyższego. Chciałabym już z ministrem porozmawiać, odważnie wskazać kilka,może ok. 10 uczelni, które będą kształcić nauczycieli, a nie jak obecnie 430 nieakredytowanych placówek – mówiła minister Anna Zalewska podczas edukacyjnej debaty w trakcie XV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

- Żeby był dobry nauczyciel, szkoły jakie kończy, muszą być najlepsze, wyjątkowe, a nie jak teraz, że najłatwiej jest skończyć pedagogikę – zgodziła się Anna Zasada-Chorab, wiceprezydent Siemianowic Ślaskich.- MEN powinno mieć wgląd, jaka kadra będzie kształcić przyszłych nauczycieli - dodała.

Jak informowała minister Zalewska, niezależnie od reformy Jarosława Gowina w prawie oświatowym jest zapis mówiący o tym, że w ciągu dwóch lat wszystkie placówki kształcące nauczycieli muszą otrzymać akredytację MEN.

- Czyli de facto muszą być pod nadzorem pedagogicznym - dodała Zalewska. - Kończy się czas, kiedy się wydaje, że nauczyciel jest najtańszą profesją do wykształcenia. Kompetencje nauczyciela muszą być w te chwili naprawdę odpowiadające rewolucji 4.0.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.