PARTNER PORTALU
 • BGK

Mleko i owoce zadomowiły się w śląskich szkołach

 • PAP    20 lutego 2013 - 08:12
Mleko i owoce zadomowiły się w śląskich szkołach

Jak poinformował dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Katowicach Tomasz Żabiński, oba programy systematycznie rozwijają się w regionie, gdzie sieć szkół jest jedną z najgęściejszych w kraju.
Realizacja programu "Szklanka mleka" rozpoczęła się w 2004 r. Obejmował on wówczas w województwie śląskim ok. 500 szkół, czyli ok. 70 tys. dzieci. W tym roku obejmuje już 1500 szkół, a szklankę mleka wypija dzięki niemu w szkole co dwa dni 250 tys. dzieci.

Z kolei program "Owoce w szkole" rozpoczął się w 2009 r. Początkowo obejmował w Śląskiem 300 szkół i 30 tys. dzieci, w tym roku to już 1 tys. szkół i 100 tys. dzieci.

Czytaj też: 421 zachodniopomorskich szkół polubiło owoce

"Oba programy kształtują dobre nawyki żywieniowe u dzieci. Mamy nadzieję, że przyczyniają się do wyparcia coli i chipsów ze szkolnych sklepików. Z drugiej strony rolnicy mają zbyt na swoją produkcję. To jest bardzo ważne, żeby wspierać w ten sposób rolników polskich, którym nieraz naprawdę jest ciężko" - powiedział dyrektor Żabiński.

Spożycie mleka i przetworów mlecznych jest finansowane z trzech źródeł: z budżetu Unii Europejskiej - w przedszkolach i szkołach, z wyłączaniem szkół wyższych, z budżetu krajowego - w szkołach podstawowych, oraz z budżetu Funduszu Promocji Mleka - w przedszkolach i gimnazjach.

W ramach programu "Szklanka mleka" dzieci i uczniowie mogą dostawać mleko i mleko smakowe o różnej zawartości tłuszczu, kefiry, jogurty naturalne oraz smakowe, serki topione, twarogi, twarożki naturalne i smakowe, sery. W praktyce najczęściej jest to mleko, a w dalszej kolejności mleko smakowe oraz jogurty, sery i twarogi.

"Owoce w szkole" - to program Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, uruchomiony od roku szkolnego 2009/2010. Dzieci dostają za każdym razem porcję składającą się z jednego produktu owocowego i warzywnego, 2 lub 3 porcje w tygodniu przez 10 tygodni. Wśród owoców są to jabłka, gruszki, w sezonie również truskawki, wśród warzyw - marchew, słodka papryka lub rzodkiewki. Nie sprawdziły się ogórki - zbyt szybko się psuły. Dzieci mogą też dostawać w ramach programu soki owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne.

"Potencjał rozwijania obu programów w naszej aglomeracji jeszcze jest. Środki są zagwarantowane dla wszystkich szkół, nie było jeszcze sytuacji, żeby pieniędzy na te programy zabrakło" - zaznaczył dyrektor Żabiński.

Decyzja o przyłączeniu się do programu należy do dyrektorów placówek, którzy muszą zgłosić akces w określonych terminach. Drugą barierą może być znalezienie odpowiedniego dostawcy. "Jeżeli szkoła jest daleko, to nie zawsze odpowiada dostawcy. Robimy wszystko, by dostawca, jadąc do odległej szkoły, miał też inne w pobliżu i żeby mu się to wszystko zbilansowało" - mówił Tomasz Żabiński.

Podkreślił, że dzieci otrzymują wyłącznie polskie produkty ze sprawdzonych i kontrolowanych gospodarstw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • krzyciel, 2013-02-20 15:07:07

  Odkąd pamiętam w szkołach promowano picie mleka. Za "moich czasów" (dość już odległych) było to osławione mleko z korzuchami, obrzydliwe i nie dające się wypić. Dziś jest na pewno lepsze - i w smaku, i w jakości. Ale więcej też jest dzieci, które mleka pić nie mogą. Co z nimi? Jak wytłumac...zyć uczniom w klasie, że dla nich kubek mleka jest samym zdrowiem, a dla "Jasia" - to śmierć w płynie? I jak wytłumaczyć małemu "Jasiowi", że w żadnym wypadku nie może dostać tego, co dostają jego koledzy i co on też by chciał? Szkoła powinna zająć się tym, do czego jest stworzona - czyli uczeniem. A żywieniem dzieci powinni zająć się ich rodzice - bo to ich obowiązek. Szkoła może się włączyć w informowanie o zdrowych i niezdrowych nawykach, ale nie tak nachalnie.  rozwiń
 • FUNDACJA AZP, 2013-02-20 14:18:39

  Tak trzymać ! to przykład ,że można coś sensownego zrobić - zastanawiam się czy samorządy oraz społeczność lokalna dostrzeże potrzebę wdrożenia programu Fundacji "Akademii Zdrowych Pleców' by zmniejszyć zagrożenia chorób kręgosłupa.Bo jak nam wiadomo to problem Wad Postawy dotyczy 80% populacji... ! Myślę ,że warto nad tym się zastanowić ! samym mlekiem -owocami nie mniejszymi tego zjawiska ! zapraszam na strony.  rozwiń