PARTNER PORTALU
  • BGK

Młodzi coraz lepiej przygotowani do studiów

  • PAP    7 września 2012 - 15:26
Młodzi coraz lepiej przygotowani do studiów

Minister edukacji Krystyna Szumilas wzięła udział w ogólnopolskiej inauguracji Salonu Maturzystów Perspektywy 2012, która odbyła się w Katowicach. Powiedziała, że obowiązkiem dorosłych, którzy już mają za sobą edukację, jest ułatwiać młodym podejmowanie decyzji.
"Bo to, co jest obowiązkiem nas dorosłych, ludzi, którzy już przeszli system edukacji a teraz odpowiadają w różnych miejscach za edukację młodych obywateli naszego kraju, to, aby ułatwiać im podejmowanie decyzji, aby pokazywać różne drogi i ułatwiać możliwości wyboru" - powiedziała minister edukacji do maturzystów zgromadzonych w auli wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Czytaj też: Miejskie problemy kierunkiem studiów

Ogólnopolski Salon Maturzystów jest organizowany po raz szósty. Jego formuła polega na połączeniu prezentacji oferty edukacyjnej przygotowanej przez szkoły wyższe na kolejny rok akademicki z fachowymi wykładami i prezentacjami na temat egzaminu maturalnego.

Zdaniem szefowej resortu edukacji taka inicjatywa jest bardzo potrzebna, bo pokazuje "spójność systemu (...)edukacji powszechnej z uczelniami wyższymi", a z racji tego, że Salon Maturzystów odbywa się w 18 miastach w kraju - ułatwia "młodym ludziom podejmowanie decyzji", czyli wyboru kierunku studiów.

Takim dobrym wyborem może się okazać kierunek techniczny. "Kierunki techniczne są szansą na: i dobrą pracę, i wpisanie się w wymagania współczesnego świata. Bo tak naprawdę cały rozwój opiera się na technice, na umiejętnościach ścisłych, i na pewno wybranie przedmiotów ścisłych jest szansą, i na pracę, i na dobry zarobek potem w przyszłości. I myślę, że to też będą główne wybory obecnych uczniów klas maturalnych" - mówiła.

Szumilas uważa, że młodzi ludzie są "coraz lepiej przygotowani do tych studiów". Jest to m.in. efekt wprowadzenia matematyki jako obowiązkowego egzaminu na maturze.

Salon Maturzystów Perspektywy 2012 jest ogólnopolską kampanią informacyjną skierowaną do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego najważniejszym celem jest dostarczenie uczniom klas maturalnych aktualnej i sprawdzonej wiedzy na temat egzaminu maturalnego, który odbędzie się w 2013 roku oraz informacji o zasadach rekrutacji do uczelni na rok akademicki 2013/2014.

Organizatorem Salonu jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Fundacji partnerują okręgowe komisje egzaminacyjne, kuratoria oświaty i regionalne konferencje rektorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.