PARTNER PORTALU
  • BGK

Młodzi w akcji - praktyczna lekcja obywatelskości

  • pt    9 lutego 2018 - 09:36
Młodzi w akcji - praktyczna lekcja obywatelskości
Młodzież zastanawia się nad przyszłością swojej miejscowości, organizuje kampanie crowdfundingowe, odkrywa fascynujące ślady przeszłości w swoim sąsiedztwie (fot. mat.prasowe)

Już ponad 180 szkół z całej Polski i blisko 2 tys. młodych ludzi wprowadziło zmianę w swoim otoczeniu dzięki udziałowi w programie Młodzi w Akcji.
  • Młodzież zastanawia się nad przyszłością swojej miejscowości, organizuje kampanie crowdfundingowe, odkrywa fascynujące ślady przeszłości w swoim sąsiedztwie.
  • Program Młodzi w Akcji jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Fundacją Banku Zachodniego WBK oraz Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, w ramach programu Szkoła Ucząca się.
  • O jego uczestnikach i uczestniczkach można powiedzieć jedno: to ludzie, którzy chcą działać na rzecz lokalnej społeczności i zmieniać swoje najbliższe otoczenie.

 Celem programu Młodzi w Akcji jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym uczestnicy i uczestniczki mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. Prowadząc lokalne projekty na rzecz mieszkańców i mieszkanek okolicy, młodzi ludzie dogłębnie poznają miejsce, w którym żyją, oraz zdobywają kompetencje przydatne w dorosłym życiu, zyskują poczucie sprawstwa i pewność siebie.

- Młodzi ludzie w sposób naturalny interesują się tym, co ich otacza i chcą zmieniać na lepsze swoje środowisko. Jeśli nie stworzy się im warunków, w których będą mogli działać, przyjmą postawę wyuczonej bezradności w dalszym życiu. Jeśli pozwoli się młodzieży podejmować ważne wyzwania, to będzie to dla niej świetna lekcja aktywności w praktyce - mówi o programie dr Jacek Strzemieczny, prezes CEO.

Do projektu zapraszani są nauczycieli i nauczycielki, którzy chcą urozmaicić swoją pracę o nowe metody nauczania.

- Młodzi w Akcji to projekt otwarty również na inne instytucje edukacyjne: biblioteki, młodzieżowe rady miasta, organizacje pozarządowe czy grupy nieformalne, które chcą coś zrobić dla swojego najbliższego otoczenia lub po prostu się czegoś nauczyć – tłumaczy Joanna Gus, koordynatorka programu.

Aby się zgłosić, wystarczy do 18 lutego wypełnić formularz: https://mlodziwakcji.ceo.org.pl/rekrutacja.

Dlaczego projekty?

Organizatorzy tak piszą o swoim projekcie: - Przeprowadzenie projektu społecznego z młodzieżą to szansa na zwiększenie kompetencji grona pedagogicznego oraz uczniów i uczennic, a także pretekst do bliższego poznania swoich podopiecznych. Dlaczego jeszcze tak bardzo cenimy projekt jako formę realizacji działań? W Centrum Edukacji Obywatelskiej wierzymy, że jest to najlepszy sposób na zdobywanie kompetencji społecznych oraz doświadczenia. To nauka poprzez działanie.

W czasie realizacji projektu młodzi ludzie uczą się planować działania, dzielić się zadaniami, współpracować w grupie, rozwiązywać pojawiające się problemy. Mają też szansę na spełnianie swoich marzeń i realizację własnych pomysłów, co daje im duże poczucie satysfakcji i wpływu na rzeczywistość dookoła nich.

Młodzież, która pomaga

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.