PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej pieniędzy na kursy dla nauczycieli

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    27 maja 2011 - 06:29
Mniej pieniędzy na kursy dla nauczycieli

Resort finansów chce zaprzestać, a samorządy znacznie ograniczyć finansowanie nauczycieli, którzy chcą się rozwijać zawodowo i brać udział w kursach i szkoleniach.
Minister finansów chce zaoszczędzić na kształceniu zawodowym nauczycieli. Proponuje, żeby w przyszłym roku znieść ustawowy obowiązek rezerwowania pieniędzy na ten cel w budżecie. W tym roku powinno to być 11 mln zł. W praktyce jest to około 5 mln zł – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Nauczyciele do odstrzału

Szef resortu finansów argumentuje w uwagach przesłanych do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, że skoro ustawowy obowiązek i tak nie jest przez państwo w pełni realizowany, to nie należy dalej utrzymywać fikcji. Uważa, że nauczyciele na tym nie ucierpią, bo wspierają ich samorządy. Rocznie muszą przeznaczać procent kwoty wypłacanej na wynagrodzenia zasadnicze swoich nauczycieli. Gdyby rzeczywiście tak robiły, ci zyskaliby na kształcenie prawie 140 mln zł.

Czytaj też: Nauczycieli czekają zwolnienia

Jednak kontrola NIK wykazała, że wszystkie samorządy notorycznie zaniżają tę kwotę. Ponadto samorządowcy z ministerialnego zespołu pracującego nad zmianami w Karcie nauczyciela chcą znaczącego ograniczenia tego obowiązku. Postulują, żeby na dokształcanie nauczycieli mogli przeznaczać tylko połowę procenta od wynagrodzeń.

Zarówno resort finansów, jak i samorządowcy argumentują, że nauczyciele mogą korzystać z funduszy unijnych. Rzeczywiście w programie kapitał ludzki do 2013 r. jest na ten cel prawie 390 mln zł. Problem w tym, że blisko 70 proc. tej kwoty już zostało wydane. W niektórych województwach pieniądze mogą się skończyć w przyszłym roku.

Czytaj też: Nauczyciele mogą rozsadzić budżet


Ponadto urzędy marszałkowskie kontraktują w tym roku tylko tzw. krótkie formy, czyli projekty szkoleń i warsztatów dla nauczycieli. 40 proc. z ponad 600 tys. osób pracujących w polskich szkołach ma staż pracy powyżej 20 lat i nie rozwija się zawodowo, np. nie posługuje się biegle angielskim.

Zniesieniu ustawowego odpisu na kształcenie nauczycieli jest przeciwna Katarzyna Hall, minister edukacji. Jej zdaniem należy to zrobić, ale dopiero w 2016 r., i powiązać z innymi zmianami w systemie doskonalenia nauczycieli, które zaczną wtedy obowiązywać – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.