PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniejszość białoruska upamiętnia rocznicę

  • PAP    25 marca 2011 - 15:29
Mniejszość białoruska upamiętnia rocznicę

Mniejszość białoruska, której główne skupiska w naszym kraju są w województwie podlaskim, świętuje 93. rocznicę proklamowania 25 marca 1918 roku niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej. Odbywają się okolicznościowe spotkania, wykłady i koncerty.
To uroczystość Białorusinów na całym świecie (nieuznawana przez władze białoruskie), przypominająca im o ideałach wolnej i niepodległej Białorusi. Przez mniejszość białoruską w Polsce uznawane jest za najważniejsze święto narodowe i niepodległościowe Białorusi.

Obchody w regionie, gdzie są największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej, trwają od środy. Np. w czwartek w Uniwersytecie w Białymstoku odbyło się spotkanie dotyczące historii Białorusi, w ramach działalności katedry filologii białoruskiej i katedry kultury białoruskiej tej uczelni.

W piątek okolicznościowe uroczystości zorganizowano m.in. w liceach z białoruskim językiem nauczania w Bielsku Podlaskim i Hajnówce. Wieczorem w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku spotkanie organizuje Związek Białoruski w RP. Zaplanowano wykład poświęcony Józefowi Woronko, pochodzącemu z Sokólszczyzny (Podlaskie) pierwszemu premierowi Białoruskiej Republiki Ludowej oraz prezentację filmu dokumentalnego o kompozytorze Janie Tarasiewiczu.

Po nich, z koncertem pieśni patriotycznych, wystąpi chór "Baćkauszczyna" z Grodna na Białorusi. Będzie go transmitowało na żywo białoruskie Radio Racja z siedzibą w Białymstoku, nadające na Białoruś.

Jak poinformowała rozgłośnia w przesłanym komunikacie, współorganizuje ona obchody rocznicy w Białymstoku, "chcąc z jednej strony uhonorować tradycję historyczną, a z drugiej wesprzeć moralnie i duchowo tych, którzy dzisiaj walczą o wolną i demokratyczną Białoruś".

W niedzielę wieczorem rozgłośnia będzie także transmitowała z Warszawy koncert "Solidarni z Białorusią" z udziałem polskich i białoruskich zespołów rockowych.

W sobotę w Białymstoku organizowana jest też katolicka msza św. po białorusku, a także "marsz wolności" w imię solidarności z białoruską opozycją i koncert "Solidarni z Białorusią".

Jak co roku, z okazji rocznicy aktu 25 marca 1918 roku okolicznościowe przesłanie do Białorusinów na świecie wystosowała emigracyjna Białoruska Rada Narodowa (BRN). Dokument podpisany przez szefową Rady Iwonkę Surwiłłę jest odczytywany w czasie obchodów.

Historycy przypominają, że Białoruska Republika Ludowa powstała w warunkach okupacji niemieckiej. Jej niepodległy byt był krótki, bo już w styczniu 1919 roku, po wkroczeniu do Mińska Armii Czerwonej, powołano Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką.

W sowieckiej Białorusi święto zostało zapomniane, ale przetrwało w środowiskach emigracyjnych. Ogromne znaczenie współcześnie mają ówczesne symbole suwerenności: flaga, herb i hymn, uznawane wciąż przez Białorusinów na całym świecie.

Dokładnie nie wiadomo, jak liczna jest mniejszość białoruska w Polsce. W spisie powszechnym sprzed kilku lat narodowość białoruską zadeklarowało niecałe 50 tys. osób. Liderzy tej mniejszości wyniki spisu uznają jednak za niewiarygodne. Sami szacują, że mniejszość białoruska w Polsce liczy, według różnych kryteriów, 180-250 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.