PARTNER PORTALU
  • BGK

Model akustyczny nowej sali koncertowej

  • PAP    16 czerwca 2011 - 11:34
Model akustyczny nowej sali koncertowej

Model akustyczny nowej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach będzie można oglądać od piątku w biurowcu Altus – poinformował katowicki magistrat.
Nowa siedziba NOSPR ma stanąć w Katowicach w 2013 r. Model akustyczny jest idealnym odwzorowaniem w skali 1:10 jej głównego elementu – sali koncertowej.

Wykonała go odpowiadająca za akustykę japońska firma Nagata Acoustic. Od połowy ubiegłego roku model znajdował się w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie prowadzono testy. Teraz przywieziono go i złożono w Katowicach.

Ważący 4,5 tony model w pełni odwzorowuje warunki akustyczne przyszłej sali. Do jego budowy zastosowano materiały, które będą użyte przy budowie prawdziwego obiektu. Wewnątrz są m.in. miniatury foteli, figurki widzów i ruchome elementy akustyczne.

Nowa siedziba NOSPR powstanie w projektowanym tzw. Kwartale Kultury na terenie byłej kopalni „Katowice”, w pobliżu katowickiego Spodka.

Wewnątrz znajdzie się sala koncertowa na 1672 osoby, zaprojektowana według schematu „pudełko w pudełku”. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie 35 tys. m kw.

Nowa siedziba katowickiej orkiestry z zewnątrz ma nawiązywać do śląskiej architektury. Elewacja budynku będzie pokryta cegłą, a wzorem Nikiszowca – zabytkowego osiedla robotniczego w Katowicach – wnęki okienne zostaną pomalowane na czerwono.

Gmach ma być jednym z ważnych atutów Katowic, starających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Budynek, poza całym zapleczem potrzebnym do działalności orkiestry, ma na co dzień przyciągać miłośników muzyki. Dlatego w gmachu znajdzie się też m.in. restauracja, sklep z wydawnictwami muzycznymi, sala zabaw muzycznych dla dzieci oraz klub jazzowy. Pod ziemią znajdzie się parking na 112 samochodów.

Przed gmachem powstanie plac z fontanną, która zimą będzie zmieniać się w lodowisko. Będą tam też organizowane imprezy plenerowe, a zieleń drzew i trawników ma sprzyjać wypoczynkowi.

Do budynku będzie przylegać dwuhektarowy park, a gmach orkiestry zostanie połączony kładką z planowanym obok budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego. W pobliżu będzie też nowa siedziba Muzeum Śląskiego, której budowa rozpocznie się na początku lipca.

Budowa siedziby NOSPR jest na etapie wyboru wykonawcy. Przetarg rozpoczął się pod koniec kwietnia, oferty można było zgłaszać do końca maja. Łączna wartość inwestycji to ok. 260 mln zł. 130 mln zł zapewnia samorząd Katowic. Unijne wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to ponad 122 mln zł.

W środę ustawiony na parterze budynku Altus model akustyczny nowej sali koncertowej NOSRP obejrzeli eksperci, którzy dokonają wyboru Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Model jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce i jednym z nielicznych w Europie. Od piątku może go obejrzeć każdy chętny.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.