PARTNER PORTALU
  • BGK

Model wulkanu atrakcją turystyczną

  • ZWI    12 września 2013 - 10:00
Model wulkanu atrakcją turystyczną

Makieta ważącego około 3 ton wulkanu była jedną z atrakcji warsztatów w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie. Wulkan został przekazany przez Fundację „Animus” dla celów edukacji ekologicznej turystów i mieszkańców powiatu złotoryjskiego.
Niecodzienny model powstał wakacyjnej podczas akcji plenerowej zorganizowanej przez fundację w Wilkowie-Osiedlu koło Złotoryi. To rejony Pogórza Kaczawskiego, nazywanego "krainą wygasłych wulkanów". Południowa część pogórza zbudowana jest ze skał, powstałych wskutek dawnej aktywności wulkanicznej. Wysoki na ponad półtora metra wulkan został wykonany z gliny. Ma odtworzony krater i stożek.

Dzięki współpracy z Instytutem Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego został wyposażony w specjalny system umożliwiający symulację erupcji wulkanu. W trakcie jego wybuchów pojawiał się ogień i dym a po zboczach płynęły potoki lawy.

Organizatorzy szacują, że w akcji plenerowej wzięło udział około 2000 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty. Uczestnicy mogli poznać tajemnice przyrody Parku Krajobrazowego Chełmy, dowiedzieć się jak rozpoznawać minerały i jak powstają skamieniałości oraz gdzie ich poszukiwać. Akcja plenerowa odbyła się w ramach zadania „Poczuj geologię wszystkimi zmysłami”. Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu podjął decyzję o dofinansowaniu tego projektu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.