Moneta kolekcjonerska wypromuje Szczecin

Szczecin będzie miał swoją pierwszą monetę kolekcjonerską.
Moneta kolekcjonerska wypromuje Szczecin

Srebrną monetę o nominale 1 dolara wybiła Mennica Polska w porozumieniu z władzami Szczecina (oceń prezydenta) i Mennicą Nowozelandzką - poinformowało biuro prasowe szczecińskiego magistratu. Jest to już czwarta moneta z serii "Miasta Hanzeatyckie", która ma przybliżyć kolekcjonerom na całym świecie najważniejsze ośrodki handlowe Europy sprzed kilkuset lat.

Na rewersie monety znajduje się napis "Szczecin", w jej centralnej części widać fragmenty wizerunków Kościoła Św. Jana Ewangelisty oraz Bazyliki Archikatedralnej Św. Jakuba. Na dole widać kogę hanzeatycką, czyli żaglowiec handlowy, wizerunki kupców i herb Szczecina.

Czytaj też: Na Śląsku zapłacisz dukatami

Na awersie znajduje się kompozycja utrzymana w stylistyce ikonograficznej z czasów Związku Hanzeatyckiego: pod wstęgą z napisem "HANSA"- mapa Europy z centralną częścią regionu wspólnoty Hanzy. Są również: wizerunek kogi i trójząb - atrybut rzymskiego boga mórz Neptuna. Monetę zaprojektowali Ewa Tyc-Karpińska oraz Roussana Nowakowska.

Uroczysta premiera monety odbędzie się w sobotę 2 lipca na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Z tej okazji przygotowano liczne atrakcje: m.in. koncert,konkursy i zabawy dla dla całych rodzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE