PARTNER PORTALU
  • BGK

Monografia Bielska-Białej

  • PAP    8 listopada 2010 - 21:23

Czterotomowa "Monografia Bielska-Białej" przybliża historię miasta, począwszy od najdawniejszych czasów, poprzez okres, gdy istniały dwie miejscowości Bielsko i Biała, aż po współczesność.
Wydawcą opublikowanej właśnie monografii jest bielski samorząd. Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult powiedział, że prace nad monografią trwały sześć lat. Zespół autorski pod redakcją historyka z Uniwersytetu Śląskiego prof. Idziego Panica liczył 24 osoby. 

W pierwszym tomie prof. Idzi Panic nakreślił losy Bielska od zarania dziejów do wybuchu wojen śląskich w 1740 roku, a w trzecim Piotr Kenig i Janusz Spyra kontynuowali je do czasu odzyskania niepodległości. Tom drugi, autorstwa dr. Jerzego Polaka, przybliża historię Białej od połowy XVI wieku do 1918 roku. Czwarty tom pod redakcją naukową Ryszarda Kaczmarka omawia historię Bielska-Białej od 1918 roku po rok 2010.

Prof. Panic powiedział, że podczas prac nad monografią badacze trafili na bardzo wiele nieznanych dotychczas ciekawostek. Ustalili między innymi, że kontrreformacja w Bielsku nastąpiła później niż w innych rejonach kraju, a nawet w pobliskim Cieszynie. "Gdy w XVII wieku kontrreformacja dotarła już do Cieszyna, a ewangelicy musieli odprawiać nabożeństwa w ukryciu, w Bielsku pochówek odbywał się przy biciu dzwonów" - mówił naukowiec.

Prof. Idzi Panic wyznał, że duże kłopoty autorzy mieli z opisanie okresu II wojny światowej. Brakuje bowiem dokumentów, które prawdopodobnie zniszczyli Niemcy. "To nie Rosjanie zniszczyli archiwa" - powiedział.

Czterotomowe dzieło ukazało się w nakładzie 500 egzemplarzy. Kosztowało pół miliona złotych. Publikacja została wydana w serii "Biblioteka Bielska-Białej", w ramach, której wydawane są przede wszystkim książki przybliżające historię obu miast, które połączyły się w 1951 roku. Dotychczas ukazały się w między innymi książki omawiające historię miejscowości, które obecnie są częścią miasta, straży pożarnej, cmentarza żydowskiego w Bielsku czy teatru Banialuka. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • o. dyr. Bielski Bogdan, 2010-12-01 14:25:47

    zeskanowaną jako plik proszę posłać do bp@bielbit.com.pl Zaopiekuje się, pomyśle o innych.