PARTNER PORTALU
  • BGK

Mosty międzykulturowe w Swarzędzu

  • 24swarzedz.pl (Joanna Gryczyńska)    27 listopada 2012 - 09:11
Mosty międzykulturowe w Swarzędzu

W Pracowni Ceramiki i Rzeźby przy ulicy Warszawskiej 2 w Swarzędzu odbywają się zajęcia edukacyjne pod nazwą „Mosty międzykulturowe”.
To projekt artystyczno-edukacyjny, który ma na celu integrację kultury romskiej i polskiej poprzez wspólne zajęcia twórcze.

Wzajemne przybliżanie tradycji, kultury i obyczajów obu społeczności ma tu szczególne znaczenie. Swarzędz, określany często miastem wielu kultur, jest skupiskiem między innymi romskiej mniejszości narodowej. Przy ulicy Wrzesińskiej 50 działa nawet Wielkopolskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Romów Polskich.

Autorką pomysłu spotkań w ramach „Mostów międzykulturowych" jest Karolina Szeska, która we współpracy z Ewą Wanat postanowiła zbliżyć dwie kultury poprzez sztukę. Zajęcia integracyjne dla Polaków i Romów w Pracowni Ceramiki i Rzeźby w Swarzędzu to nie tylko prace plastyczne i zabawy w glinie.

To również cykl spotkań, podczas których Polacy i Cyganie mają zbliżyć się do siebie i poznać interesujące obrzędy oraz życie codzienne.

Podczas kolejnego spotkania, w piątek 23 listopada, uczestnicy przedstawiali się sobie i opowiadali o zwyczajach związanych z obchodami Zaduszek i Świąt Bożego Narodzenia. Elementem plastycznym zajęć było lepienie aniołów z gliny. Każdym kolejnym zajęciom będą towarzyszyć nowe koncepcje twórcze i inspiracje. Zwieńczeniem pracy ma być wspólnie przygotowany spektakl teatralny.

Warsztaty międzykulturowe mają jeszcze jeden ważny cel - obalenie panujących stereotypów kojarzonych z Romami. Cyganie przez wielu są niesłusznie kojarzeni ze złymi cechami narodowymi, a ich obecność jest w większości krajów niechętnie przyjmowana. Wiele osób tak naprawdę nigdy nie zadało sobie trudu poznania tej barwnej i interesującej społeczności, która, co może dla wielu okazać się zaskakujące, wywodzi się z Indii.

W naszym kraju mniejszość romska liczy około 50 tysięcy osób. Największa ich liczba żyje w Bułgarii, Czechach, Francji, Hiszpanii, na Węgrzech, w Macedonii i w Rumunii. To właśnie życie w diasporze i wyrazista odmienność na tle mieszkańców krajów w których żyją, była i nadal jest powodem ich częstej dyskryminacji. Ze społeczności romskiej wywodzi się wiele wybitnych postaci, jak na przykład poetka Bronisława Wajs-Papusza czy pisarz Józef Holdosi.

Kultura Romów jest bogata i wielobarwna. Aby nasza wiedza na temat przeciętnego Cygana wykroczyła poza ramy stereotypów, włóżmy odrobinę wysiłku w zainteresowanie się tym, kto mieszka obok nas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.