PARTNER PORTALU
  • BGK

Można będzie zawiesić lekcje w czasie Euro 2012

  • PAP    26 lipca 2011 - 13:37
Można będzie zawiesić lekcje w czasie Euro 2012

W szkołach będą mogły zostać zawieszone lekcje w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 – wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji.
MEN zaznacza, że dotyczyć to będzie tylko niektórych szkół i tylko kilku dni.

O podpisaniu nowelizacji rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach poinformował resort edukacji na swojej stronie internetowej.

Zgodnie z nowelizacją organ prowadzący szkołę lub placówkę (np. przedszkole) będzie mógł zawiesić zajęcia dydaktyczno-wychowawcze na czas oznaczony w przypadku, gdy na danym terenie w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych może wystąpić zagrożenie bezpieczeństwa uczniów.

Powodem zawieszenia zajęć mogą być także: utrudnienia związane z dotarciem do szkoły lub placówki, lub z powrotem do domu, a także utrudnienia w organizacji zajęć w szkole lub placówce.

Jak czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji proponowany przepis umożliwi zawieszenie zajęć w tych dniach i w tych miastach, w których odbywać się będą takie wydarzenia, jak np. mecze piłki nożnej podczas Euro 2012 w czerwcu przyszłego roku.

„Zawieszenie zajęć w szkołach będzie mogło nastąpić jedynie w dniach rozgrywania meczów mistrzostw Europy. Warszawa, jako gospodarz, zorganizuje najwięcej – pięć – spotkań w ramach mistrzostw. Samorząd będzie więc mógł zawiesić zajęcia najwyżej w tych pięciu konkretnych dniach, w których będą rozgrywane spotkania” – podkreślił rzecznik MEN Grzegorz Żurawski.

Zaznaczył także, że samorząd będzie mógł zastosować ten przepis wyłącznie w stosunku do tych szkół i placówek, których funkcjonowanie może faktycznie zostać zakłócone przez organizację meczu.

Nowelizacja rozporządzenia rozszerza katalog przesłanek umożliwiających zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Obecnie dyrektor szkoły lub placówki może, za zgodą organu prowadzącego, zawiesić zajęcia na czas określony w przypadku wystąpienia niskich temperatur zewnętrznych (temperatura mierzona o godz. 21 i musi wynosić minus 15 C lub mniej) lub w przypadku wystąpienia zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów (np. powodzi).

Przepisy wejdą w życie 1 września 2011 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.