PARTNER PORTALU
  • BGK

Można już poczytać e-podręcznik dla najmłodszych uczniów

  • pap    16 października 2014 - 16:10

Testowe fragmenty e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej, czyli dla klas I-III szkoły podstawowej, zostały w czwartek udostępnione na platformie internetowej www.epodreczniki.pl. Przygotowała je Grupa Edukacyjna SA
.E-podręcznik dla najmłodszych uczniów został uporządkowany według naturalnego cyklu przyrody, opiera się na czterech częściach odpowiadających poszczególnym porom roku. Każda część została podzielona na bloki tematyczne, a te z kolei na poszczególne tematy. Aby przejść do określonego tematu trzeba klikać odpowiednie ikony.

Bohaterami e-podręcznika są bliźniaki Julka i Kuba, które właśnie rozpoczynają naukę w szkole, w pierwszej klasie. Niechcący otwierają oni przejście do świata równoległego - fantastycznego świata zgrzyciaków. Korzysta z tego zły Profesor Zgrzyt, szalony naukowiec, który zamiast tworzyć woli wszystko psuć.

 Czytaj też:  E-podręcznik zdewastuje rynek wydawniczy?

Za nim - ze świata fantastycznego do świata dzieci - podążają trzy dobre postaci: Eron - znawca przyrody i dobrych obyczajów, Anima - znawczyni liczb i komputerów oraz Figo - specjalista od liter i książek.

Zgodnie z założeniem uczniowie korzystający z e-podręcznika będą codziennie otrzymywać specjalne wyzwanie od Profesora Zgrzyta.

Czytaj też:  Kluzik-Rostkowska: Zawsze jest grupa dzieci, które powinny pójść do szkoły później

Docelowo w e-podręczniku do edukacji wczesnoszkolnej zamieszczone będzie: 495 zajęć edukacyjnych, około 700 kart pracy, 650 ćwiczeń interaktywnych, około 1000 zdjęć, a także liczne teksty literackie, filmy edukacyjne, animacje i historyjki obrazkowe.

Merytorycznie za przygotowanie tego e-podręcznika odpowiada Grupa Edukacyjna SA. Jego strona graficzna to dzieło firmy Platige Image specjalizującej się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D i cyfrowych efektów specjalnych.

"E-podręcznik to kolejna propozycja dla nauczycieli. Myślę, że znajdzie się wielu, którzy będą chcieli z niego skorzystać" - powiedziała dziennikarzom minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, która uczestniczyła w czwartkowej odsłonie e-podręcznika w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Poinformowała, że w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 zaplanowano środki na doposażenie szkół. "Wszyscy, którzy będą chcieli mieć szkoły doposażone w tablice multimedialne czy tablety powinni już niedługo zgłosić się do marszałków województw, tam te pieniądze są" - powiedziała.

Docelowo mają być opracowane 64 e-podręczniki do 14 przedmiotów na wszystkich etapach nauki, począwszy od I klasy szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, po całą szkołę ponadgimnazjalną. Udostępnione będą bezpłatnie. Na platformie www.epodreczniki.pl znaleźć ma się także ponad 2,5 tys. różnych zasobów edukacyjnych.

Obecnie dostępne są już tam - obok testowych fragmentów e-podręcznika dla najmłodszych - fragmenty e-podręczników do matematyki dla klasy IV szkoły podstawowej i klasy I gimnazjum, cały testowy e-podręcznik do matematyki dla I klasy szkoły ponadgimnazjalnej i cały podręcznik do zajęć komputerowych dla klasy IV szkoły podstawowej.

Są tam też fragmenty e-podręczników do przedmiotów przyrodniczych, czyli przyrody dla szkoły podstawowej oraz biologii, geografii, fizyki, chemii oraz edukacji dla bezpieczeństwa do gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.