PARTNER PORTALU
  • BGK

Można już ściągnąć fragmenty e-podręcznika

  • PAP    2 czerwca 2014 - 07:37
Można już ściągnąć fragmenty e-podręcznika

Od poniedziałku fragmenty e-podręczników do matematyki będą dostępne na urządzeniach mobilnych, będzie je można także ściągnąć na własnych komputer i czytnik. We wrześniu tego roku e-podręczniki do matematyki będą gotowe w całości.
Do tej pory fragmenty e-podręczników do matematyki były dostępne na platformie internetowej. 2 czerwca treści udostępnione zostaną za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Jak poinformował Damian Niemir z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), które odpowiada za technologiczną stronę przygotowania e-podręczników, za pomocą Androida, iOSa, Windowsa e-podręczniki będzie można ściągnąć na komórkę, na tablet. Można też będzie ściągnąć je na komputer i czytnik po to by móc korzystać z nich offline.

Za stronę merytoryczną e-podręczników do matematyki odpowiada Politechnika Łódzka. W październiku ub.r. udostępniła ona na specjalnie stworzonej platformie www.epodreczniki.pl pierwsze fragmenty e-podręczników do matematyki do IV klasy szkoły podstawowej, I klasy gimnazjum oraz I klasy szkoły ponadgimnazjalnej.

Niemir poinformował, że e-podręczniki do matematyki w całości będą gotowe we wrześniu tego roku. We wrześniu zaprezentowane zostaną także publicznie pierwsze fragmenty e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej, czyli do klas I-III szkoły podstawowej. Wcześniej - pod koniec czerwca - zaprezentowane zostaną fragmenty podręczników do języka polskiego, historii, przyrody, biologii, geografii, chemii, fizyki i informatyki.

Czytaj też:  E-podręcznik zdewastuje rynek wydawniczy?

Docelowo mają być opracowane 64 podręczniki do 14 przedmiotów na wszystkich etapach nauki, począwszy od I klasy szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, po całą szkołę ponadgimnazjalną. Udostępnione będą bezpłatnie. Na platformie znaleźć ma się także ponad 2,5 tys. różnych zasobów edukacyjnych.

E-podręczniki mają mieć charakter środowiskowy. Obok repozytorium materiałów, które tworzą e-podręczniki, nauczyciele będą mieli możliwość tworzenia repozytoriów własnych, gdzie będą mogli umieszczać przygotowane przez siebie materiały. Na platformie znajdzie się także miejsce gdzie będzie można znaleźć m.in. przykładowe scenariusze zajęć. Stworzona ma być też możliwość integracji z innymi środowiskami, np. e-dziennikami, czy platformami e-learningowymi.

Założeniem przyjętym przy opracowywaniu e-podręczników jest to, że będzie można z nich korzystać zarówno online, jak offline, gdyż będzie je można ściągnąć na własny komputer, czy czytnik e-booków. Będzie też można korzystać przy użyciu urządzeń o różnych parametrach technicznych i systemach operacyjnych. Wszystkie e-podręczniki, z wyjątkiem przeznaczonego do edukacji wczesnoszkolnej (ze względu na rodzaj zamieszczonych w nim materiałów interaktywnych), będą miały wersję do druku.

"W zależności od urządzenia, z którego się będzie korzystać, wygląd e-podręcznika będzie się różnić. To będzie ten sam podręcznik, ale nie taki sam" - zaznaczył Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Supersieciowo-Komputerowego.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.