PARTNER PORTALU
  • BGK

Można zobaczyć e-podręczniki

  • PAP    1 października 2013 - 18:22
Można zobaczyć e-podręczniki

Fragmenty e-podręczników do matematyki do IV klasy szkoły podstawowej, I klasy gimnazjum oraz I klasy szkoły ponadgimnazjalnej zostały udostępnione na platformie internetowej www.epodręczniki.pl.
Są to pierwsze publicznie dostępne fragmenty e-podręczników przygotowanych w ramach rządowego programu "Cyfrowa szkoła".

Politechnika Łódzka odpowiada za merytoryczne przygotowanie podręczników do matematyki i przedmiotów informatycznych. Za stronę techniczną przygotowania wszystkich e-podręczników odpowiada Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe, będące pionem Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.

Fragment e-podręcznika do IV klasy szkoły podstawowej obejmuje wybrane zagadnienia z rozdziału "Działania pamięciowe na liczbach naturalnych", w tym: liczby naturalne na osi liczbowej, mnożenie pamięciowe liczb naturalnych oraz porównywanie ilorazowe. E-podręcznik został wzbogacony o animacje oraz zadania interaktywne zbudowane z wykorzystaniem Geogebry.

Najważniejsze umiejętności uczeń może ćwiczyć bez ograniczeń wykorzystując zadania z dynamicznie zmieniającymi się współczynnikami, czyli zadaniami generatorowymi.

W fragmencie e-podręcznika do I klasy gimnazjum można znaleźć wybrane zagadnienia z rozdziału "Figury w układzie współrzędnych", w tym: położenie punktów na płaszczyźnie oraz symetria osiowa. A we fragmencie e-podręcznika do I klasy szkoły ponadgimnazjalnej można się zapoznać z wybranymi zagadnieniami z rozdziału "Funkcja i jej własności", w tym: pojęciem funkcji, dziedziną funkcji oraz argumentem i wartościami funkcji, miejscami zerowymi funkcji liczbowej.

Zgodnie z założeniami programu "Cyfrowa szkoła" platforma do udostępniana e-podręczników musi być zgodna z tzw. responsive web design, czyli musi dostosowywać się do parametrów sprzętu komputerowego, na którym będą pracować uczniowie, takich jak np. rozdzielczość ekranu.

Musi także spełniać warunek udostępniania e-podręczników na komputerach lub urządzeniach mobilnych o różnych systemach operacyjnych. Dlatego też najważniejsze fragmenty e-podręczników do matematyki można ściągnąć na komputer, tablet, czytnik e-booków lub smartfon w wersji m.in. epub i pdf. Testy odbywają się na systemach Windows, MacOS i Linux.

Merytorycznie za przygotowanie e-podręczników z zakresu przedmiotów humanistycznych odpowiada Uniwersytet Wrocławski, za przygotowanie e-podręczników do przedmiotów przyrodniczych odpowiada merytorycznie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a za przygotowanie e-podręczników do edukacji wczesnoszkolnej - Grupa Edukacyjna S.A.

Fragmenty tworzonych przez nich e-podręczników mają być sukcesywnie prezentowane w przyszłym roku: w marcu - do klas I-III szkół podstawowych, między kwietniem a czerwcem - do polskiego, historii, przyrody (dla klas IV-VI szkół podstawowych), geografii, chemii i fizyki.

Zgodnie z rządowym programem "Cyfrowa szkoła" do 2015 r. ma powstać 18 e-podręczników do 14 różnych przedmiotów do wszystkich etapów nauki począwszy od I klasy szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, po całą szkołę ponadgimnazjalną. Łącznie przygotowane mają być 62 e-podręczniki. Udostępnione będą bezpłatnie uczniom, nauczycielom i rodzicom.

Korzystanie z e-podręczników będzie odbywać się za pomocą chmury obliczeniowej (cloud computing); polega to na tym, że zarówno dane i infrastruktura ich przetwarzania, jak i różnego rodzaju wykorzystywane oprogramowanie, nie są umieszczone na komputerze czy serwerze użytkownika, lecz są przechowywane u dostarczyciela usług.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.