PARTNER PORTALU
  • BGK

MPiPS: 40 milionów na żłobki w gminach

  • PAP    11 kwietnia 2014 - 13:53
MPiPS: 40 milionów na żłobki w gminach

- 108 gmin dostanie łącznie 40 mln zł z programu "Maluch 2014" na utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych dzieci; dofinansowanych będzie blisko 5,5 tys. miejsc w żłobkach i klubikach dziecięcych - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
ZAKTUALIZOWANA: Program "Maluch" od kilku lat dofinansowuje wydatki związane z powstawaniem i działaniem żłobków i klubików dziecięcych. Finansowany jest z budżetu państwa. O wsparcie w ramach programu mogą starać się gminy, a od zeszłego roku również m.in. przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe. W programie mogą wziąć udział również wtedy, gdy żłobek lub klubik dziecięcy dostały już wsparcie ze środków unijnych.

Zeszłoroczna nowelizacja ustawy żłobkowej zmieniła także wysokość dofinansowania - obecnie może ono wynieść do 80 proc. kosztów; wcześniej wkład własny beneficjenta musiał stanowić co najmniej 50 proc.

Tegoroczny program "Maluch" jest realizowany w jednej edycji, podzielonej na trzy moduły. Moduł pierwszy dotyczy tworzenia nowych miejsc opieki nad najmłodszymi, drugi i trzeci - utrzymania już istniejących.

Dwa pierwsze skierowane są do gmin, trzeci do pozostałych podmiotów - w tym module można uzyskać dotację także na miejsca dopiero planowane do utworzenia w ciągu całego 2014 roku. Ofertę mogą złożyć wszystkie podmioty, które opiekują się dziećmi do 3 roku życia, także większe ośrodki, np. jeżeli przedszkole prowadzi też żłobek dla najmłodszych, również może zgłosić ofertę w programie. W zgłoszeniu można zawrzeć koszty związane m.in. z wynagrodzeniami dla opiekunów, składkami, najmem i utrzymaniem lokalu oraz wyżywieniem dzieci.

O wsparcie w pierwszym etapie mogły ubiegać się gminy. Środki przeznaczone na działanie gminnych miejsc opieki otrzymały wszystkie projekty zgłoszone do konkursu - żłobki z 99 gmin, klubiki z 9 gmin i opiekunowie dzienni z 2 gmin. W sumie to 5 tys. 481 dofinansowanych miejsc.

"To trzeci rok funkcjonowania programu. Mamy już w Polsce 1 tys. 511 żłobków i klubików dziecięcych. Cieszę się, że dzięki niemu mogą otrzymać dodatkowe wsparcie. Środki z konkursu zmniejszają opłaty ponoszone przez rodziców i ułatwiają im powrót do pracy" - podkreśla minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

15 maja ministerstwo ogłosi wyniki pozostałych części konkursu: na tworzenie nowych miejsc opieki oraz na funkcjonowanie już istniejących. W sumie na tworzenie i działanie placówek dla najmłodszych ministerstwo przeznaczy w 2014 roku 101 mln zł.

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech (zwana żłobkową) weszła w życie w kwietniu 2011 r. Od tego czasu, jaka informuje MPiPS, liczba placówek opieki nad dziećmi wzrosła blisko trzykrotnie. Na koniec 2010 r. było 511 placówek, obecnie jest ich ponad 1,5 tys.

W myśl ustawy opieka nad dziećmi do lat trzech jest sprawowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego oraz wykonywana przez opiekuna dziennego (zajmującego się kilkorgiem dzieci u siebie w domu, ale opłacanego przez gminę) lub nianię (której płacą rodzice). Klub dziecięcy i opiekun dzienny to nowe formy opieki. Wcześniej prywatne placówki nazywane były często klubami, jednak funkcjonowały one na mocy innych przepisów - jako działalność gospodarcza.

Ustawa m.in. ułatwiła legalne zatrudnianie niań. Wystarczy zgłosić nianię do ZUS, a budżet państwa opłaci za nią składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne od minimalnego wynagrodzenia.

Zadania dotyczące opieki nad małymi dziećmi należą do zadań własnych gmin. Są one zobowiązane m.in. do prowadzenia nadzoru nad placówkami sprawującymi opiekę - muszą one spełniać określone w przepisach normy i być wpisane do prowadzonego przez gminę rejestru. Na początku kwietnia minął trzyletni okres przejściowy, który prywatne placówki, założone przed wejściem w życie ustawy żłobkowej, miały na dostosowanie się do nowych wymogów.

Szczegółowe informacje o programie "Maluch" i konkursie można znaleźć na stronie MPiPS poświęconej opiece nad małymi dziećmi www.zlobki.mpips.gov.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.