PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzealne propozycje spędzenia ferii

  • PAP    18 stycznia 2013 - 13:37
Muzealne propozycje spędzenia ferii

Poznanie dawnych warmińskich zwyczajów karnawałowych, konkurs plastyczny na temat zwycięstwa nad Krzyżakami pod Grunwaldem, a także wykonanie zabawek z filcu, słomy czy papieru proponują dzieciom podczas ferii zimowych muzea na Warmii i Mazurach.
Ferie na Warmii i Mazurach rozpoczynają się 19 lutego i potrwają do 3 lutego.

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza dzieci na warsztaty pt. „Karnawał po warmińsku". Ich uczestnicy poznają dawne zwyczaje karnawałowe. Dowiedzą się, co to są dwunastki, czym były zapusty, jakie maszkary wchodziły w skład orszaku przebierańców i kim był szemel. Dzieci będą mogły także wykonać własnoręcznie koronę obrzędową.

Podczas ferii w placówce odbędą się również warsztaty pracy muzealnika. Pracownicy muzeum opowiedzą, czym jest obiekt muzealny, co to jest kolekcja i ekspozycja. Dzieci będą mogły wcielić się w poszukiwaczy i opiekunów zabytków, będą też mogły spróbować swoich sił w przygotowaniu własnej wystawy.

Na prace plastyczne przedstawiające króla Władysława Jagiełłę triumfującego na polach grunwaldzkich czeka Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Chodzi o zobrazowanie 15 historycznych scen opracowanych na podstawie najważniejszych historycznych źródeł.

Są to „Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego księga X i XI 1406-1410" Jana Długosza oraz anonimowa relacja „Kronika konfliktu Władysława Króla Polskiego z Krzyżakami w Roku Pańskim 1410". Szczegółowy opis scen można znaleźć na stronach internetowych muzeum.

W jednej z nich Jan Długosz opisuje, jak 16 lipca 1410 roku król Jagiełło rozkazał wyszukać wśród poległych zwłoki mistrza krzyżackiego Ulryka, marszałka, komturów i pozostałych dostojników, po to „by je pochować z należytą czcią w kościele". Według kronikarza, gdy je odnaleziono, król nakazał owinąć je w czyste chusty i na wozie okrytym purpurą odesłał do Malborka, by je tam pochowano.

Prace plastyczne dzieci mogą nadsyłać do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem do 18 lutego 2013 roku; wernisaż wystawy i wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się 1 czerwca.

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie proponuje uczniom podczas ferii warsztaty rękodzieła artystycznego, podczas których będzie można malować szklane bombki, wykonać zabawki z filcu, słomy czy papieru.

Dzieci będą mogły także przygotować i upiec pierniki, uczestniczyć w warsztatach archeologicznych, podczas których będą lepić ze skorup garnki. Uczestnicy będą mogli przenieść się w czasie i zobaczyć, jakimi zabawkami bawili się ich dziadkowie i w jakie stroje ubierały się ich babcie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.