PARTNER PORTALU
  • BGK

Na co może liczyć nauczyciel – rodzic? Resort edukacji przypomina

  • MIW    14 marca 2016 - 11:31
Na co może liczyć nauczyciel – rodzic? Resort edukacji przypomina
Ministerstwo kolejny raz zabiera głos w sprawie czasu pracy nauczycieli. (Fot. : men.gov.pl).

• MEN wypowiedział się na temat pracowników wychowujących przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat.
• Mają w ciągu roku kalendarzowego prawo do 16 godzin albo 2 dni zwolnienia od pracy.
• Nie tracą przy tym prawa do wynagrodzenia.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało swoje stanowisko dotyczące przysługujących nauczycielowi dni wolnych z tytułu wychowywania dziecka w wieku do 14. roku życia.

Jak informuje resort art. 188 ustawy Kodeks pracy, którego nowelizacja obowiązuje od 2 stycznia 2016 r. przewiduje, że pracownikowi (również nauczycielowi) wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

- O sposobie wykorzystania zwolnienia w danym roku kalendarzowym decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się do pełnej godziny pracy – można przeczytać w opublikowanym przez resort komunikacie.

Jak wyjaśnia MEN nauczyciel ma prawo do 2 dni zwolnienia od pracy, a ten, który zdecyduje się wykorzystać zwolnienie od pracy w wymiarze godzinowym, powinien być rozliczany z wykorzystanych godzin w odniesieniu do ośmiogodzinnego, dobowego wymiaru czasu pracy, bez względu na liczbę przydzielonych w planie zajęć w konkretnym dniu.

Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego nauczyciela. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się do pełnej godziny pracy

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.