PARTNER PORTALU
  • BGK

Na maturze informatyka i historia sztuki

  • PAP    22 maja 2013 - 08:27
Na maturze informatyka i historia sztuki

Maturzyści w środę rano przystąpią do egzaminu informatyki, a po południu do egzaminu z historii sztuki. Zarówno informatyka, jak i historia sztuki, należą do grupy najrzadziej wybieranych przedmiotów na maturze.
Chęć zdawania egzaminu z informatyki zadeklarowało 4,7 tys. maturzystów, czyli około 1,3 proc. abiturientów; więcej niż połowa zdających z informatyki - 2,5 tys. - zdecydowało się zdawać egzamin na poziomie podstawowym.

Z kolei egzamin z historii sztuki chce zdawać 3,8 tys. abiturientów, czyli około jednego proc.; większość z nich - blisko 2,8 tys. - zdecydowała się na egzamin na poziomie rozszerzonym

Egzamin z przedmiotu do wyboru abiturient zdaje tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie.

Najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze, należącym do grupy tzw. przedmiotów do wyboru, jest od lat geografia; w tym roku zdawało ją blisko 22 proc. abiturientów. Na drugim miejscu jest biologia. Na trzecim miejscu jest wiedza o społeczeństwie.

Egzaminy z informatyki na poziomie podstawowym potrwa 195 minut, a na poziomie rozszerzonym - 240 minut. Egzamin z historii sztuki na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, a na poziomie rozszerzonym 180 minut.

Egzamin z informatyki rozpocznie się o godzinie 9., a z historii sztuki o godz. 14.00

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na 26-30 sierpnia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.