Na referendum ws. edukacji za późno? Anna Zalewska: Reforma została wdrożona

Mam nadzieję, że pan marszałek nie będzie przykładał ręki do faktu, który stwierdza pani premier, że na referendum jest za późno - powiedziała posłanka Urszula Augustyn. - Reforma została wdrożona - skomentowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Na referendum ws. edukacji za późno? Anna Zalewska: Reforma została wdrożona
Minister edukacji przypomniała, że ustawa Prawo oświatowe wprowadzająca nowy ustrój oświaty, w tym nową strukturę szkół, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę (Anna Zalewska, fot.men.gov.pl)

• Prawo oświatowe w państwie prawa działa, reforma została wdrożona - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

• Dodała, że sieć szkół została zmieniona, podstawa programowa kształcenia ogólnego podpisana, a nauczycieli przeszkolono.

• Przekształcono gimnazja - a nie zlikwidowano - w szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące lub włączono do szkół podstawowych - powiedziała.

W środę (24 maja) zaraz po rozpoczęciu posiedzenia Sejmu posłanka Urszula Augustyn (P0) złożyła wniosek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zarządzenie przerwy i zwołanie Konwentu Seniorów. Przypomniała, że pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum ws. reformy edukacji zebrano odpowiednią liczbę podpisów. Dlatego - jak mówiła - wniosek ten powinien być procedowany "na najbliższym posiedzeniu Sejmu". "Mam nadzieję, że Konwent Seniorów przychyli się do tego zdania, nie będzie wszakże podważał osobistego podpisu pana marszałka, który tę ilość podpisów potrzebnych do złożenia wniosku potwierdził" - mówiła.

Według niej, "każdy dzień obowiązywania zaplanowanej do realizacji dopiero od 1 września ustawy jest dniem rujnującym polską edukację". "Mam nadzieję, że pan marszałek nie będzie przykładał ręki do faktu, który stwierdza pani premier, że na referendum jest za późno - otóż nie jest za późno i proszę pana marszałka, aby tej decyzji absolutnie nie przedłużał" - powiedziała Augustyn.

fot.twitter
fot.twitter

Wówczas głos zabrała minister edukacji. Jak zaznaczyła, nie może pozwolić na to, by "półprawdy, nieprawdy i manipulacje - tak jak to się dzieje od półtora roku - zawisły w przestrzeni publicznej bez odpowiedzi". "Ja wiem, że poprzedni rząd Platformy Obywatelskiej i PSL przyzwyczaił obywateli do tego, że państwo jest teoretyczne, że pisze się jakiś tekst, pisze się ustawę, a później ktoś, bliżej nieokreślony, tę ustawę wdraża" - powiedziała.

Czytaj też: Polacy chcą referendum ws. reformy edukacji

Zalewska przypomniała, że ustawa Prawo oświatowe wprowadzająca nowy ustrój oświaty, w tym nową strukturę szkół, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 9 stycznia. Jak podkreśliła, ustawa "działa po wcześniejszej półrocznej debacie i konsultacjach społecznych". Zaznaczyła, że do końca marca samorządy przyjęły uchwały w sprawie nowej sieci szkół dostosowanej do nowej struktury. "Przekształcono gimnazja - a nie zlikwidowano - w szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące lub włączono do szkół podstawowych" - powiedziała.

Szefowa MEN przypomniała także, że 14 lutego podpisała nową podstawę programową kształcenia ogólnego dla 8-letniej szkoły podstawowej. "W tej chwili większość nauczycieli, szczególnie z roczników wrażliwych - z klasy I, IV i VII szkoły podstawowej - są już przeszkoleni" - dodała. Podała, że do ministerstwa wpłynęło 170 wniosków o dopuszczenie nowych podręczników do użytku szkolnego. "Do wakacji podręczniki jak zwykle zostaną zaoferowane rodzicom" - zapowiedziała. Minister zapewniła, że monitorowane są kwestie związane z zatrudnieniem nauczycieli. Podała, że jest dla nich dodatkowych 9 tys. ofert pracy.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Na razie wdrażamy bałagan i umacnianie złej pedagogiki.

w.potega@neostrada.pl, 2017-05-26 11:24:35 odpowiedz

Wg stanowiska Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich RP z 25 kwietnia br "...cofnięcie podjętych w sprawie nowej sieci szkolnej decyzji może odbyć się prawie natychmiast, bez kosztów dla lokalnych podatników". Przygotowanie zmian w prawie w trybie poselskim jeszcze szybciej. Potrzebn...a jest tylko dobra wola polityczna budowania Porozumienia Narodowego dla Edukacji. I o tę wolę prosimy. rozwiń

babcia Alinka z Żoliborza, 2017-05-24 17:12:12 odpowiedz

No nastąpiła dobra zmiana. A gdzie teraz wyborcze obietnice o słuchaniu głosu suwerena?.

Rebus, 2017-05-24 14:58:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE