PARTNER PORTALU
 • BGK

Na referendum ws. edukacji za późno? Anna Zalewska: Reforma została wdrożona

 • PAP/AT    24 maja 2017 - 12:02
Na referendum ws. edukacji za późno? Anna Zalewska: Reforma została wdrożona
Minister edukacji przypomniała, że ustawa Prawo oświatowe wprowadzająca nowy ustrój oświaty, w tym nową strukturę szkół, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę (Anna Zalewska, fot.men.gov.pl)

Mam nadzieję, że pan marszałek nie będzie przykładał ręki do faktu, który stwierdza pani premier, że na referendum jest za późno - powiedziała posłanka Urszula Augustyn. - Reforma została wdrożona - skomentowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
• Prawo oświatowe w państwie prawa działa, reforma została wdrożona - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

• Dodała, że sieć szkół została zmieniona, podstawa programowa kształcenia ogólnego podpisana, a nauczycieli przeszkolono.

• Przekształcono gimnazja - a nie zlikwidowano - w szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące lub włączono do szkół podstawowych - powiedziała.

W środę (24 maja) zaraz po rozpoczęciu posiedzenia Sejmu posłanka Urszula Augustyn (P0) złożyła wniosek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zarządzenie przerwy i zwołanie Konwentu Seniorów. Przypomniała, że pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum ws. reformy edukacji zebrano odpowiednią liczbę podpisów. Dlatego - jak mówiła - wniosek ten powinien być procedowany "na najbliższym posiedzeniu Sejmu". "Mam nadzieję, że Konwent Seniorów przychyli się do tego zdania, nie będzie wszakże podważał osobistego podpisu pana marszałka, który tę ilość podpisów potrzebnych do złożenia wniosku potwierdził" - mówiła.

Według niej, "każdy dzień obowiązywania zaplanowanej do realizacji dopiero od 1 września ustawy jest dniem rujnującym polską edukację". "Mam nadzieję, że pan marszałek nie będzie przykładał ręki do faktu, który stwierdza pani premier, że na referendum jest za późno - otóż nie jest za późno i proszę pana marszałka, aby tej decyzji absolutnie nie przedłużał" - powiedziała Augustyn.

Wówczas głos zabrała minister edukacji. Jak zaznaczyła, nie może pozwolić na to, by "półprawdy, nieprawdy i manipulacje - tak jak to się dzieje od półtora roku - zawisły w przestrzeni publicznej bez odpowiedzi". "Ja wiem, że poprzedni rząd Platformy Obywatelskiej i PSL przyzwyczaił obywateli do tego, że państwo jest teoretyczne, że pisze się jakiś tekst, pisze się ustawę, a później ktoś, bliżej nieokreślony, tę ustawę wdraża" - powiedziała.

Czytaj też: Polacy chcą referendum ws. reformy edukacji

Zalewska przypomniała, że ustawa Prawo oświatowe wprowadzająca nowy ustrój oświaty, w tym nową strukturę szkół, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 9 stycznia. Jak podkreśliła, ustawa "działa po wcześniejszej półrocznej debacie i konsultacjach społecznych". Zaznaczyła, że do końca marca samorządy przyjęły uchwały w sprawie nowej sieci szkół dostosowanej do nowej struktury. "Przekształcono gimnazja - a nie zlikwidowano - w szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące lub włączono do szkół podstawowych" - powiedziała.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • w.potega@neostrada.pl, 2017-05-26 11:24:35

  Na razie wdrażamy bałagan i umacnianie złej pedagogiki.
 • babcia Alinka z Żoliborza, 2017-05-24 17:12:12

  Wg stanowiska Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich RP z 25 kwietnia br "...cofnięcie podjętych w sprawie nowej sieci szkolnej decyzji może odbyć się prawie natychmiast, bez kosztów dla lokalnych podatników". Przygotowanie zmian w prawie w trybie poselskim jeszcze szybciej. Potrzebn...a jest tylko dobra wola polityczna budowania Porozumienia Narodowego dla Edukacji. I o tę wolę prosimy.  rozwiń
 • Rebus, 2017-05-24 14:58:34

  No nastąpiła dobra zmiana. A gdzie teraz wyborcze obietnice o słuchaniu głosu suwerena?.