PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Śląsku rozpoczęły się zajęcia z... polskiego

  • PAP    30 lipca 2010 - 15:30

Około 200 studentów z 35 krajów, w tym tak odległych jak Australia, Japonia czy Wietnam, uczestniczy w zajęciach letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej, zainaugurowanych w piątek na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.
Wykład inauguracyjny "Sława czy chwała? Przemiany w paradygmacie polskiego patriotyzmu" wygłosiła profesor Ewa Kosowska. Nawiązywał on między innymi do bitwy pod Grunwaldem i przybliżał słuchaczom tegoroczne obchody jej 600. rocznicy.

- Na uczestników letniej szkoły i warsztatów czeka 80 godzin intensywnej nauki języka polskiego, seminaria i wykłady o Polsce, literaturze, kulturze, historii, metodyce nauczania języka polskiego jako obcego, zajęcia kulturalne oraz turystyczno-rekreacyjne. Odbędą się także dwutygodniowe warsztaty dla nauczycieli uczących języka polskiego za granicą- poinformowała rzeczniczka szkoły Aleksandra Kręcichwost.

Kurs języka polskiego zainaugurował test kwalifikacyjny, który decydował o przynależności do grupy na odpowiednim poziomie zaawansowania. Zagraniczni studenci korzystają z zajęć dodatkowych: konwersacji, pracy z mediateką, czytania i pisania, wymowy oraz doskonalenia znajomości języka, czy nauki specjalistycznych odmian języka i tłumaczeń.

Popołudniami studenci będą przysłuchiwali się wykładom z cyklu "Wiedza o Polsce". - To seminaria z zakresu języka, literatury i kultury polskiej, w ramach którego realizowane są dwie wersje programowe: popularna i akademicka. Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które dopiero chcą poznać kulturę i czasy współczesne Polski. Program akademicki przeznaczony jest dla studentów slawistyk i polonistyk oraz osób, które pragną studiować wybrane, specjalistyczne zagadnienia z języka polskiego, z kultury, historii i współczesnych zagadnień społeczno-politycznych Polski - poinformowała rzecznik.

Wśród uczestników zajęć blisko 40 studentów to osoby polskiego pochodzenia. Uczestniczą w zajęciach dzięki finansowaniu przez Senat. Dalszych 60 żaków to stypendyści polskiego rządu, a ponad 20 posiada stypendium Polonijnego Centrum Nauczycielskiego.

Studenci letniej szkoły spotkają się z reżyserami: Krzysztofem Zanussim oraz Marcinem Maziarzewskim. W chwilach wolnych od nauki obcokrajowcy zwiedzą między innymi Beskidy, Pszczynę i Oświęcim.

14 sierpnia słuchacze sprawdzą swoją znajomość polszczyzny podczas konkursu "Sprawdzian z polskiego". Treść dyktanda przygotuje profesor Aldona Skudrzyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Osoba, która najlepiej napisze dyktando, otrzyma tytuł "Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego" oraz możliwość bezpłatnego uczestnictwa w kolejnej letniej szkole.

Zajęcia w letniej szkole potrwają do 25 sierpnia.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.