PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Śląsku ruszają lekcje obywatelskie

  • pt    11 października 2016 - 12:33
Na Śląsku ruszają lekcje obywatelskie

• Lada chwila rozpoczną się lekcje obywatelskie dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.
• Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych pedagogów oraz osoby aktywnie zaangażowane w realizowanie inicjatyw oddolnych.
• Do 14 października 2016 r. trwa rekrutacja szkół do programu.
Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z różnorodnością regionu pod względem geograficznym, kulturowym i historycznym, dowiedzą się, jak funkcjonują samorządy w Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem samorządu województwa śląskiego) oraz nauczą się, jak skutecznie budować społeczeństwo obywatelskie.

Nasz pomysł na Śląskie

Uczestnicy wezmą również udział w konkursie „Nasz pomysł na Śląskie” i przygotują autorski projekt budżetu obywatelskiego (inicjatywy oddolnej), który będzie dotyczył spraw dla nich najistotniejszych.

Autorzy sześciu najlepszych projektów (po 3 reprezentujący szkoły gimnazjalne i 3 reprezentujący szkoły ponadgimnazjalne) zostaną zaproszeni do ścisłego finału. Ich zadaniem będzie przekonanie komisji konkursowej, że to właśnie na ich pomysł warto zagłosować.

Dodatkowo finaliści zmierzą się z quizem wiedzy na temat regionu, samorządności i partycypacji społecznej.

Za pierwsze miejsce klasa otrzyma 2 tys. złotych, 1,5 tys. zł za drugie i 1 tys. zł za trzecie.

Finał akcji odbędzie się w grudniu 2016 r. w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Lekcje Obywatelskie organizowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Zajęcia zostaną przeprowadzone w 20 szkołach gimnazjalnych i 20 szkołach ponadgimnazjalnych z całego regionu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.