PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Śląsku świętowano 138. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego

  • PAP    20 kwietnia 2011 - 14:54
Na Śląsku świętowano 138. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego

Na Śląsku uczczono w środę 138. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego - działacza narodowego i przywódcy powstańczego.
Uczestniczący w uroczystościach wicepremier Waldemar Pawlak wskazał, że dziś szczególnie warto przywołać postać Korfantego. - Jego osoba jest pięknym przykładem, iż pomimo tego, że spotkało go wiele przykrości od ówczesnego państwa - po Zamachu Majowym - nie odwrócił się od ojczyzny. Trzeba to bardzo wyraźnie stawiać dzisiaj, budując państwo dające poczucie wspólnoty, otwarte na zaangażowanie wszystkich, którzy szczerze chcą budować siłę i przyszłość ojczyzny - mówił wicepremier, nawiązując do osobistych losów Korfantego.

Ten polski komisarz plebiscytowy i dyktator III Powstania Śląskiego, jako jeden z przywódców Chrześcijańskiej Demokracji w II RP, był po Zamachu Majowym represjonowany. W 1930 r. został aresztowany i wraz z posłami Centrolewu osadzony w twierdzy brzeskiej. Wiosną 1935 r. w obawie przed represjami, wyemigrował do Pragi. Gdy w kwietniu 1939 r. wrócił do Polski, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Pomimo protestów opinii publicznej spędził tam prawie trzy miesiące. Zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Niespełna miesiąc później zmarł.

- To jest postać w dramatyczny sposób symbolizująca losy Polaków, którzy marzyli o ojczyźnie jako wspólnocie, a którzy spotkali się z wieloma przykrościami - nie tyle ze strony ojczyzny, co nieroztropnych i bardzo agresywnych ludzi czy polityków - powiedział Pawlak.

Wicepremier ocenił, że Korfanty, który wraz z innymi polskimi patriotami uczestniczył w działaniach na rzecz przywrócenia Śląska Polsce, marzył o Polsce, która będzie wspólnotą i będzie szanowała też odmienności i tożsamości - w przeciwieństwie do represyjnego państwa pruskiego, które tłumiło narodową tożsamość mieszkańców Śląska czy Wielkopolski.

- W dzisiejszych czasach bardzo mocno trzeba podkreślić, że ojczyzna, kraj, który dalej poczucie wspólnoty, nie musi obawiać się tożsamości, lokalności, regionalizmów czy lokalnych inicjatyw. To tylko ojczyznę wzbogaca, zwiększa jej dynamikę i różnorodność, daje radość ze współuczestnictwa w dużej, narodowej wspólnocie - mówił Pawlak.

Wicepremier, wraz z przedstawicielami śląskich władz oraz różnych instytucji i stowarzyszeń, złożył kwiaty przed katowickim pomnikiem Korfantego. Wcześniej regionalni działacze odwiedzili grób Korfantego na miejscowym cmentarzu.

W przeprowadzanych na Górnym Śląsku plebiscytach i rankingach Korfanty zaliczany jest do najwybitniejszych Ślązaków i osób najbardziej zasłużonych dla tego regionu. Rok 2009, kiedy przypadła 70. rocznica jego śmierci, obchodzono w województwie jako Rok Korfantego.

Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty urodził 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). W latach 1903-1912 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

W latach 1918-1919 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce w latach 1922-1930 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Będąc na emigracji został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej.

Korfanty spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, był wielką manifestacją patriotyczną Ślązaków.Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • sztygar, 2011-04-20 19:09:25

    Dobrze, że przy okazji dyskusji prowokowanej przez Ruch Autonomii Śląska o autonomii tej części Polski, Pawlak przypomina Korfantego. Jednego z polityków, którzy są symbolem Śląska.