Na Śląsku wszystkie uchwały ws. sieci szkół zostały zaopiniowane

201 uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego wpłynęło do Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach i uzyskało opinię kuratora. Dwie gminy nie podjęły wymaganych uchwał, dwie inne skierowały skargi ws. decyzji kuratorium do sądu.
Na Śląsku wszystkie uchwały ws. sieci szkół zostały zaopiniowane
Do kuratorium dotarły sygnały o ulotkach i plakatach sprzeciwiających się planowanej reformie oświaty. (fot. pixabay)

• Na Śląsku 201 uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego otrzymało opinię kuratora.

• Dwie gminy nie podjęły wymaganych uchwał, dwie inne skierowały skargi ws. decyzji kuratorium do sądu.

• Do kuratorium dotarły sygnały o ulotkach i plakatach sprzeciwiających się planowanej reformie oświaty. Wszelka agitacja polityczna jest na terenie szkół zabroniona.

"Wśród opinii kuratora nie było ani jednej negatywnej, natomiast w przypadku 94 uchwał (46 proc.) były to opinie pozytywne warunkowe - zostały wskazane zmiany w sieci szkół, które organ prowadzący powinien uwzględnić w ostatecznej uchwale. Jeśli uwzględni, opinia kuratora jest uznawana za pozytywną, jeśli nie - za negatywną. Opinia kuratora jest wiążąca" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach wicekurator Jacek Szczotka.

"Były pojedyncze przypadki niezadowolenia ze wskazań - Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Czeladzi czy Szczekocin. Kurator wskazał tam na konieczność utworzenia dodatkowych szkół podstawowych przez przekształcenie gimnazjów, co służy poprawie warunków kształcenia poprzez wyeliminowanie dwuzmianowości i lepsze wykorzystanie bazy dotychczasowych gimnazjów" - dodał.

Władze dwóch gmin - Milówki i Dębowca - zdecydowały nie podejmować uchwał w tej sprawie. W Dębowcu argumentowano, że nie jest to konieczne, bo część zmian w sieci szkół nastąpi z mocy prawa, w Milówce nie zaakceptowano proponowanych przez kuratorium zmian.

Do czwartku do Śląskiego Kuratorium wpłynęły dwie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, złożone przez Żarki i Będzin. Kuratorium jest zobowiązane przekazać je do WSA w ciągu 30 dni.

Śląska kurator oświaty Urszula Bauer przyznała też podczas konferencji, że do kuratorium dotarły sygnały o ulotkach i plakatach sprzeciwiających się planowanej reformie oświaty. Przypomniała, że wszelka agitacja polityczna jest na terenie szkół zabroniona.

Podczas piątkowej konferencji poinformowała też o działaniach kuratorium, mających zwiększać świadomość nauczycieli i uczniów na temat zagrożeń płynących z internetu, w tym niebezpiecznych gier internetowych. To m.in. konkursy adresowane do uczniów czy dwie zaplanowane na kwiecień konferencje poświęcone e-uzależnieniom.

Urszula Bauer przypomniała też, że rodzice mają obecnie możliwość wpływania na przekazywanie takiej wiedzy swoim dzieciom - to szkolne rady rodziców uchwalają program wychowawczo-profilaktyczny. "To istotna kompetencja rodziców" - podkreśliła. Program taki może być realizowany zarówno w ramach zajęć z różnych przedmiotów, jak i akcji ogólnoszkolnych i dodatkowych przedsięwzięć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE