Nabór wniosków na tworzenie i rozbudowę przedszkoli na Podkarpaciu

40 mln zł na m.in. utworzenie nowych przedszkoli przeznaczył Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie w ramach ogłoszonego właśnie naboru projektów.
Nabór wniosków na tworzenie i rozbudowę przedszkoli na Podkarpaciu
Pieniądze mogą być przeznaczone na tworzenie nowych przedszkoli oraz na m.in. wydłużanie godzin pracy w placówkach już istniejących (fot.fotolia)

Jak poinformował dyrektor WUP Tomasz Czop, pieniądze mogą być przeznaczone nie tylko na tworzenie nowych przedszkoli, ale również na m.in. wydłużanie godzin pracy czy rozszerzanie oferty zajęć w placówkach już istniejących.

"Zamierzamy tworzyć nowe przedszkola i zwiększać atrakcyjność już istniejących, bo wiemy, że zapewnienie wysokiej jakości opieki przedszkolnej umożliwi rodzicom szybszy powrót do pracy" - dodał.

Czop zaznaczył, że w kolejne nabory będą przeznaczone na tworzenie żłobków i klubów dziecięcych. "Chcemy stworzyć w regionie kompleksowy system opieki nad najmłodszymi dziećmi"- stwierdził.

Według założeń WUP w ramach ogłoszonego konkursu z dodatkowych zajęć skorzysta prawie 5 tys. dzieci na Podkarpaciu, a liczba nowych miejsc w przedszkolach wyniesie ponad 3,7 tys.

Dyrektor WUP podkreślił, że pieniądze będą mogły być przeznaczone również na dostosowanie przedszkoli do potrzeb osób niepełnosprawnych. "Na takie rozwiązania również kładziemy mocny nacisk w tym naborze" - dodał Czop.

Wnioski na dofinansowanie od 7 grudnia

Spotkanie informacyjne dotyczące założeń konkursu odbędzie się 17 listopada br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 7 do 22 grudnia br.

Czop przypomniał, że edukacja przedszkolna na Podkarpaciu zyskała bardzo wiele w trakcie poprzedniej perspektywy finansowej UE 2007-2013. "Wcześniej województwo miało duże zapóźnienia w skali kraju, jeśli chodzi o dostępność wychowania przedszkolnego, szczególnie na terenach wiejskich i o małym zaludnieniu. Dzięki wsparciu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z różnych form edukacji przedszkolnej skorzystało 18 tys. dzieci"- powiedział.

Ogłoszony w czwartek (5 listopada) konkurs jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Jest on finansowany z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W jego ramach Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro.

Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi, finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego - Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE