PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagroda na koniec radomskich "Kazików"

  • PAP    6 marca 2011 - 19:59

Nauczyciel historii i twórca widowisk historycznych Przemysław Bednarczyk otrzymał w niedzielę Nagrodę Św. Kazimierza. Przyznaje ją prezydent Radomia za popularyzację wiedzy o historii i tradycji tego miasta. Św. Kazimierz jest od 1983 roku patronem Radomia.
Przemysław Bednarczyk uczy historii w jednym z radomskich liceów. Jest też twórcą scenariuszy oraz organizatorem kilkunastu widowisk i rekonstrukcji historycznych. W 2009 roku był laureatem Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki, organizacji życia społecznego i gospodarki.

Wręczenie Nagrody Św. Kazimierza odbyło się na zakończenie trwających od piątku "Kazików" - święta patrona Radomia - Św. Kazimierza.

Laureatami poprzednich edycji nagrody Św. Kazimierza są: Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego i Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia.

Od 4 marca 1983 r. św. Kazimierz za sprawą Jana Pawła II jest patronem miasta Radomia, a od 25 marca 1992 r. - patronem diecezji radomskiej. W radomskiej bazylice św. Kazimierza znajduje się kaplica ku czci świętego, w której przechowywane i czczone są jego relikwie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • HAU, 2011-03-06 22:07:08

    Szkoda.A już łudziliśmy się,że wygra nasza faworytka...Bardzo,bardzo nam smutno!