PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagrodzono najlepszych z wiedzy o Śląsku

  • PAP    2 czerwca 2011 - 18:47
Nagrodzono najlepszych z wiedzy o Śląsku

O wyłonieniu zwycięzców w finale konkursu "Edukacja regionalna" poinformowało Śląskie Kuratorium Oświaty.
Punktowane były m.in. umiejętność tańca z przytupem, wiedza o historii Śląska czy też inscenizacja lokalnej legendy. Zmagania trwały wiele miesięcy. W czwartek

Tegorocznym mottem konkursu "Edukacja regionalna" były słowa Jana Pawła II: "Proszę was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu...". Do zmagań przystąpiło 95 szkół i przedszkoli z województwa śląskiego, z czego 23 dotarły do finału. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna.

Czytaj też: Jest raport o stanie polskiej edukacji

Jedną z nagród głównych zdobyły przedszkolaki z małej miejscowości Lubojna w powiecie częstochowskim. Przygotowano dla nich testy z wiedzy o regionie. Stopień trudności był dostosowany do wieku uczestników. Zwycięzcy odpowiadali na kilka pytań, m.in.: "W jakim dniu obchodzi się Barbórkę?", "Czy w Pszczynie można zobaczyć żubra?"

Ich starsi koledzy mieli nieco trudniejsze zadania. Uczniowie ze szkół podstawowych musieli wskazać właściwy herb Katowic, pokolorować na mapie obszar województwa śląskiego, przygotować scenki rodzajowe dawnych zabaw dziecięcych, rozpoznać na zdjęciach najważniejsze zabytki, a także wybrać fotografię z podobizną Adama Małysza.

Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach, której przyznano główną nagrodę w tej kategorii, zaprezentowała w potyczkach międzyszkolnych "kulanie felgi patykiem". "Dzieci tańczyły śląskie tańce, pokazały także inscenizację na podstawie baśni Gustawa Morcinka pod tytułem "Jak górnik Bulandra diabła oszukał". Musieliśmy także przypomnieć sobie śląskie wyliczanki" - powiedziała w czwartek Krystyna Rutkowska, wicedyrektor tyskiej podstawówki.

Rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty Anna Wietrzyk uznała, że dzieci świetnie operowały gwarą śląską i czasami potrzebny był tłumacz. Na szczęście tyska wyliczanka "zaro do trzech policzymy i trzeciego wyciepnymy", zaprezentowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 37 okazała się zrozumiała dla wszystkich.

W trzeciej kategorii - gimnazjalnej - uczestnicy musieli wykazać się m.in. zdolnościami plastycznymi i zaprojektować plakat o tematyce regionalnej. Jednym z zadań było także wspólne wykonanie piosenki, którą sami napisali. Najstarsi uczestnicy - ze szkół ponadgimnazjalnych - kręcili lip duby, czyli promocyjne filmiki ze swoim udziałem, które miały w atrakcyjny sposób pokazać miasto lub wieś w internecie.

Nagrody zostaną wręczone w piątek w Koszęcinie podczas Edukacyjnej Gali Regionalnej "Historia i teraźniejszość Śląska" zorganizowanej w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

- Nagrodzonych zostało w sumie 11 drużyn w czterech kategoriach, od 1. do 3. miejsca. Każda z nich weźmie udział w warsztatach tanecznych zorganizowanych przez Zespół "Śląsk". Będą także dyplomy i nagrody rzeczowe, takie jak kamery, nagrywarki DVD i aparaty cyfrowe - wyjaśniła Wietrzyk.

- W konkursie liczyły się nie tylko wyniki testów czy umiejętność tańca. Te 23 szkoły, które dotarły do finału, musiały udokumentować realizację kilkuletniego programu w zakresie edukacji regionalnej, na podstawie zgłoszonej wcześniej prezentacji multimedialnej - zaznaczyła rzeczniczka kuratorium.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.