PARTNER PORTALU
  • BGK

Najlepiej przygotują do życia w rodzinie

  • Przegląd prasy/PAP/Nasz Dziennik    10 czerwca 2013 - 07:25

Wg resortu oświaty, łącznie w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w lekcjach z wychowania do życia w rodzinie bierze udział 1 mln 908 tys. 312 uczniów, co stanowi prawie dwie trzecie młodzieży szkolnej.
Najwięcej dzieci uczestniczy w tych wykładach w gimnazjach - ponad 75 proc. uczniów - informuje „Nasz Dziennik".

Lekcje te nie są obowiązkowe, ale - jak czytamy w gazecie - istnieje silna presja na dzieci, by w nich uczestniczyły.

Gazeta, opierając się na opiniach ekspertów, krytycznie ocenia niektóre treści tego programu apelując do rodziców, by poznali zarówno jego szczegóły jak i osobę prowadzącą zajęcia. Ponieważ lekcje te są fakultatywne, przypomina o możliwości skorzystania z prawa do decyzji o tym, czy dziecko ma uczęszczać na nie.

Badania przeprowadzone przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej w latach 2010-2012 potwierdziły po raz kolejny, że najsilniejszymi autorytetami dla młodych ludzi są najbliżsi, a postawa przerzucania obowiązku na wychowania na szkołę jest poważną pomyłką - czytamy w gazecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-06-10 15:29:34

    Trochę cierpnie mi skóra, ilekroć słyszę określenie "przysposobienie do życia w RODZINIE". Bo co to dzisiaj znaczy "rodzina"? I dlaczego dla wszystkich ma znaczyć to samo? Moim zdaniem etyczna strona "wychowania seksualnego" powinna spoczywać na rodzicach, ewentualnie i...nnych organizacjach, którym tę materię rodzice powierzają (np. może to robić - w odniesieniu do katolików - kościół w ramach lekcji religii). Szkoła - jako miejsce zdobywania WIEDZY - powinna ograniczyć się do przekazania rzetelnej wiedzy odnośnie biologicznej strony tej sfery życia ludzkiego. Tu mieści się omówienie całego procesu dojrzewania i problemów z nim związanych, tu również powinna znaleźć się rzetelna wiedza o antykoncepcji - bez jej moralnej oceny. I powinien to być przedmiot obowiązkowy - albo nawet nie przedmiot, tylko blok tematów na lekcjach biologii (w dawnej podstawówce w ósmej klasie była "nauka o człowieku" - właśnie w ramach biologii).  rozwiń