PARTNER PORTALU
  • BGK

Najlepiej wykształcone regiony

  • Grażyna Kuryłło    13 czerwca 2011 - 07:33

Największym potencjałem edukacyjnym charakteryzują się duże miasta na prawach powiatu jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto i Poznań.
Różnice w wykształceniu Polaków są największe wewnątrz województw, mniejsze dysproporcje zauważa się między województwami – wynika z „Raportu o stanie edukacji 2010”.

Czytaj też: Nauczyciele za szybko awansują

Dotyczy to szczególnie woj. mazowieckiego, które w wielu rankingach wypada najlepiej, ale jednocześnie charakteryzuje się dużą dyspersją wyników na poziomie powiatów.

W 2009 r. na Mazowszu odnotowano najwyższy (29,3 proc.) odsetek osób z wyższym wykształceniem w wieku 25-64.

Czytaj też: Jest raport o stanie polskiej edukacji

W 1995 r. najgorsze wyniki osiągało województwo świętokrzyskie (tylko 7,8 proc. ludzi zdobyło dyplom uczelni wyższej). W 2009 r. najgorzej plasowało się województwo lubuskie i kujawsko-pomorskie (16,2 proc.)

Jeśli chodzi o dynamikę zmian w tym zakresie, to – oprócz Mazowsza – szczególnie duży, ponadtrzykrotny przyrost osób z wyższym wykształceniem zanotowano w woj. świętokrzyskim i podkarpackim. Spory poprawę zanotowano również w woj. podlaskim i lubelskim.

We wszystkich województwach wyraźnie spadła liczba osób, które zakończyły edukację na poziomie gimnazjalnym lub niższym. W 2009 r. odsetek ten wahał się od 7,6 proc. w woj. śląskim, do 18,1 proc. w warmińsko-mazurskim.

Jak wynika z badań, największym potencjałem edukacyjnym charakteryzują się duże miasta na prawach powiatu, tj. Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto i Poznań.

Powiaty o najsłabszym wyniku w tej kwestii to najczęściej powiaty typowo wiejskie, ale też nierzadko tereny zurbanizowane lub przylegające do powiatów grodzkich.

Przy czym, analizując te różnice terytorialne, należy pamiętać, że tereny wiejskie na wschodzie kraju różnią się znacząco od tych na zachodzie i na północy, a wioski położone w pobliżu dużej aglomeracji odbiegają od tych na peryferiach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.