PARTNER PORTALU
 • BGK

Najlepsze licea tylko dla dzieci z zamożnych rodzin?

 • bad    8 maja 2015 - 15:24
Najlepsze licea tylko dla dzieci z zamożnych rodzin?
System nauczania języków obcych w szkołach publicznych jest niewydolny. Fot. mat. prasowe.

Już za trzy lata najlepsze polskie szkoły średnie mogą być dostępne tylko dla dzieci z zamożnych rodzin. Od 2018 roku wyniki testu z języka obcego w na egzaminie gimnazjalnym będą brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich.
Ubiegłoroczne wyniki testów językowych w gimnazjach pokazały, że zdecydowana większość uczniów radzi sobie z językiem obcym bardzo słabo. Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE alarmuje, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, polskim dzieciom grozi analfabetyzm językowy, który utrudni im zdobycie silnej pozycji na rynku pracy.

Sama gramatyka nie wystarczy

- Wyniki naszych gimnazjalistów są zatrważające. Pokazują, że system nauczania języków obcych w szkołach publicznych jest niewydolny. Problem w dużej mierze wynika ze zbyt dużej liczebności grup na zajęciach językowych. Klasy liczące do 23 dzieci nie są dzielone na grupy. To uniemożliwia nauczycielom efektywne nauczanie, np. poprzez konwersacje czy wykonywanie ćwiczeń rozwijających umiejętność rozumienia ze słuchu - podkreśla Jacek Członkowski, prezes PASE.

Jego zdaniem dzieci przede wszystkim rozwiązują zadania gramatyczne, a to zbyt mało, żeby zacząć sprawnie porozumiewać się w języku obcym. Ponadto nauczyciele zwykle nie mają dostępu do nowoczesnych rozwiązań multimedialnych, które uatrakcyjniają naukę języków obcych.

Wyniki testów gimnazjalnych z języków obcych różnią się od tych osiąganych przez uczniów w innych przedmiotach. Z testami z języka polskiego, przyrody, historii - a nawet z uważanej za trudną matematyki, gimnazjaliści radzą sobie znacznie lepiej. PASE wskazuje, że specyfika nauki języków obcych jest zupełnie inna niż „tradycyjnych” przedmiotów wykładanych w szkołach.

- Należy pamiętać, że język jest umiejętnością, a nie wiedzą. Tradycyjne metody nauki są mało efektywne – języka obcego nie można „wykuć na blachę”. Naukę języka można porównać do gry na instrumencie lub do treningu sportowego. Niezbędne są ćwiczenia, indywidualne podejście do ucznia, rozmowy na lekcjach w języku obcym, dostęp do atrakcyjnych materiałów pomocniczych - wylicza Magdalena Rowecka, wiceprezes PASE.

Języki obce tylko z korepetycji

Analizując wyniki egzaminu gimnazjalnego, PASE zwraca uwagę na jeszcze jedną ciekawą prawidłowość. Przy bardzo słabym wyniku większości uczniów, odsetek uczniów zdających testy z języków obcych ponadprzeciętnie, jest wyższy niż w przypadku innych przedmiotów.

- Można śmiało wyciągnąć wnioski, że są to ci uczniowie, którzy dodatkowo uczą się języków obcych – w szkołach językowych lub na korepetycjach. W obecnym systemie edukacyjnym szkoły publiczne zasadniczo nie zapewniają uczniom możliwości nauczenia się języków obcych na poziomie komunikatywnym - zwraca uwagę Jacek Członkowski.

TNS Polska na zlecenie PASE przeprowadził w kwietniu 2015 roku badanie statystyczne wśród rodziców dzieci w wieku od 4 do 18 lat na temat nauki języków obcych. Z ankiet wynika, że 77 procent dzieci uczy się języka obcego tylko i wyłącznie w przedszkolu lub szkole – najczęściej angielskiego (91 procent) i niemieckiego (30 procent).

23 procent rodziców wysyła dzieci na dodatkowe zajęcia z języków obcych (najczęściej z języka angielskiego i niemieckiego) – to przede wszystkim korepetycje (34 procent) i nauka w szkołach językowych (27 procent). Prawie połowę korepetytorów (48 procent) stanowią nauczyciele ze szkół publicznych.  Na dodatkowe zajęcia 70 procent rodziców wydaje do 100 złotych miesięcznie, a 28 procent rodziców kwoty pomiędzy 100 a 300 złotych miesięcznie.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Eterno Vagabundo, 2015-05-16 09:41:38

  Wśród wielu znanych Przysłów powodzi, Jest takie: " Niech biedny Na świat się nie rodzi ".
 • jo-jo, 2015-05-14 00:38:57

  Do Alka: racja zawsze musi być po naszej stronie. A jeżeli fakty przeczą - tym gorzej dla faktów
 • Alka, 2015-05-14 00:21:04

  Jaki głęboki wniosek z wyników testów językowych ! Uczniowie z biednych rodzin nie mają prawa dobrze zdać egzaminu z języka obcego, bo ich nie stać na korepetycje ! Gratulacje dla Autora.