PARTNER PORTALU
 • BGK

Największa wpadka w historii unijnych funduszy w Polsce

 • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    22 stycznia 2010 - 06:31
Największa wpadka w historii unijnych funduszy w Polsce

Rząd zamraża wypłatę unijnych pieniędzy na inwestycje edukacyjne warte 516 mln zł, bo odbiorcy dotacji spóźniają się z realizacją projektów.
„Wstrzymuję wypłatę zaliczek! Do odwołania” – powiedział „Gazecie Wyborczej” wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman.

Powód decyzji ministra jest prosty: odbiorcy dotacji potraktowali podatników niepoważnie. Wzięli z budżetu państwa pieniądze na zaliczki, ale wydali je na inne cele. Teraz za to odpokutują.

Dotacji nie dostanie na razie sześć projektów edukacyjnych realizowanych w ramach programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej”: rozbudowa i doposażenie ośrodka kształcenia lotniczego oraz budowa centrum dydaktyczno-konferencyjnego i biblioteczno-administracyjnego Politechniki Rzeszowskiej; rozbudowa Politechniki Świętokrzyskiej; rozbudowa i wyposażenie laboratoriów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz budowa i wyposażenie Policyjnego Centrum Dydaktyczno-Badawczego w szkole policyjnej w Szczytnie.

Teraz uczelnie muszą same znaleźć pieniądze na te projekty. „Będą mieli faktury do zapłacenia na kilkanaście milionów złotych. Jak je zapłacą? To mnie nie interesuje” – mówi „Gazecie” minister Hetman. Zrefunduje wydatki, jeśli uczelnie przedstawią faktury.

Ukarane uczelnie protestują. Tłumaczą, że opóźnienia były, ale winę za to zrzucają na złe prawo o zamówieniach publicznych i wykonawców inwestycji, ale dokumenty nie pozostawiają złudzeń. Uczelnie nie wydały pieniędzy zgodnie z harmonogramem.

Resort ostrzega, że to nie koniec porządków w programie operacyjnym „Rozwój Polski wschodniej”. Teraz przyjrzy się projektom budowy parków technologiczno-przemysłowych w Krośnie, Jaśle, Kielcach i Jędrzejowie. Im też rząd może odebrać pieniądze. Bo zawaliły terminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • Krycha, 2010-01-22 09:05:55

  Fajnie się tłumacza zwalając wszystko na innych
 • Wiktor, 2010-01-22 07:56:23

  Albo należą do PO.
 • Krzysztof, 2010-01-22 07:25:02

  Głupcy to pracują w ministerstwie.