PARTNER PORTALU
 • BGK

Nakaz modlitwy w szkolnej stołówce to przejaw indoktrynacji i nietolerancji

 • PAP    14 lutego 2013 - 17:44
Nakaz modlitwy w szkolnej stołówce to przejaw indoktrynacji i nietolerancji

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje u lubelskiego kuratora oświaty ws. tablicy na stołówce w jednej z lubelskich szkół. Na tablicy wśród "Zasad kulturalnego spożywania posiłków" na pierwszym miejscu widnieje napis: "Pamiętam o modlitwie przed i po jedzeniu".
"Nie ma niczego niewłaściwego w tym, że kto sobie życzy, modli się przed i po jedzeniu, ale nie ma to nic wspólnego z zasadami kulturalnego zachowania. (...) Natomiast wywieszone w stołówce zasady zawierają komunikat, że kto się nie modli, zachowuje się źle, a to już jest niedopuszczalne" - oceniła ekspertka HFPC Elżbieta Czyż, cytowana w komunikacie fundacji, opublikowanym w czwartek na stronie internetowej.

W sprawie tablicy w stołówce w Szkole Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie fundacja wystąpiła, powołując się na doniesienia medialne.

Czytaj też: Kłopoty szkolnych stołówek

Zdaniem Czyż, nawet jeżeli wszystkie dzieci w szkole chcą się modlić, to "nadal taka forma edukacji kulturalnej jest przejawem indoktrynacji i nietolerancji wobec innych".

W wystąpieniu do lubelskiego kuratora fundacja zwraca uwagę, że szkoła ma obowiązek kształtowania u dzieci szacunku wobec ludzi o różnych przekonaniach światopoglądowych i uczenia zasad demokracji i państwa prawa, a zastosowane w tym przypadku metody wychowawcze nie służą realizacji tego celu.

Wicekurator oświaty w Lublinie Anna Szczepińska powiedziała, że w szkole trwa już kontrola, prowadzona przez wizytatora oświaty. Ma ona na celu m.in. przeanalizowanie statutu szkoły i sprawdzenie, czy zapis, jaki widnieje w stołówce, jest z nim zgodny. Wyniki kontroli mają być znane najwcześniej w przyszłym tygodniu.

Szczepińska dodała, że do kuratorium nie wpłynęły żadne skargi ani uwagi np. ze strony rodziców dotyczące zapisów na tablicy zawieszonej w stołówce. "O tej sprawie dowiedzieliśmy się z mediów" - zaznaczyła.

Przeciwko zapisom na tablicy w stołówce zaprotestowali członkowie młodzieżówki Ruchu Palikota w Lublinie. W oświadczeniu wysłanym mediom napisali m.in., że mają nadzieję, iż w szkole "mycie rąk zagości zdecydowanie wyżej w +zasadach kulturalnego spożywania+".

"Liczymy także na to, iż po całej burzy, z którą mamy do czynienia, sytuacja zostanie rozwiązana i zachowany zostanie świecki charakter szkoły publicznej, z którym obecnie ta szkoła ma niewiele wspólnego" - napisali.

W wystąpieniu do kuratora HFPC zwróciła się z prośbą o podjęcie działań w zakresie edukacji przeciwko nietolerancji. Wystąpiła również do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o "uwrażliwienie" kuratorów oświaty na standardy edukacji w duchu poszanowania praw człowieka, zasad państwa prawa i tolerancji wobec mniejszości.

O kontrowersyjnej tablicy w stołówce szkolnej w Lublinie informowały Radio TOK FM i Gazeta Wyborcza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Eterno Vagabundo, 2013-02-20 23:05:40

  Gdy ktoś się nie modli, To właśnie z tego, Dostaje później Rozumu małpiego.
 • krzyciel, 2013-02-18 09:55:17

  "Wicekurator oświaty w Lublinie Anna Szczepińska powiedziała, że w szkole trwa już kontrola, prowadzona przez wizytatora oświaty. Ma ona na celu m.in. przeanalizowanie statutu szkoły i sprawdzenie, czy zapis, jaki widnieje w stołówce, jest z nim zgodny". Czyli jeżeli w statucie będzie zapi...s, że szkoła na pierwszym miejscu stawia wartości katolickie, to wszystko będzie OK? Bo moim zdaniem jednak nie. W swojej naiwności bowiem uważam, że wszystko, co dotyczy szkoły PUBLICZNEJ (a zatem zarówno statut, jak i wywieszki w stołówce), winno spełniać wymogi zapisane w odpowiednich przepisach - przede wszystkim w Konstytucji RP, zgodnie z którą Polska jest państwem NEUTRALNYM światopoglądowo.  rozwiń
 • legalista, 2013-02-16 22:02:29

  Marszałek Mirosław Sekuła zaczyna urzędowanie od cyt.od aktu zawierzenia Matce Boskiej Pokornej w Rudach,patronce pokornej służby bliżnim.Czyżby było już tak żle,że trzeba wzywać siły nadprzyrodzone,A czemu nie do LUCYFERA - może siły nieczyste pomogą?Ta modlitwa przed jedzeniem to pikuś w tym kont...ekście.To już żyjemy w PAŃSTWIE KOŚCIELNYM? Nawet Papież tego nie wytrzymał i abdykował.  rozwiń