PARTNER PORTALU
  • BGK

Nasze drogie przedszkola

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 grudnia 2011 - 06:23
Nasze drogie przedszkola

Według raportu dawnego MSWiA średnio w kraju opłaty za przedszkola od rodziców wzrosły o 22,3 proc.
Przygotowany dla premiera raport wojewodów o tegorocznych podwyżkach opłat przedszkolnych pokazuje, jak dużo rodzice płacą (choć pośrednio) za przerzucanie na samorządy obowiązków przez rząd – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Przedszkola poczekają na lepsze czasy

Najbardziej, bo o ponad 30 proc., opłaty wzrosły w Łódzkiem i Mazowieckiem. Najmniej w Opolskiem (niecałe 15 proc.).

Przed wyborami PO złożyła obietnicę, że wesprze gminy. W programie wyborczym zapowiedziała wprowadzanie częściowej subwencji na przedszkola (dziś samorządy utrzymują je w całości). O realizacji tych planów nie słychać.

Obietnicę PO próbuje zrealizować koalicyjne PSL. Ludowcy złożyli w Sejmie projekt zakładający, że od początku 2012 r. gminy dostaną wsparcie na prowadzenie edukacji przedszkolnej najpierw dla dzieci pięcioletnich ( miliard złotych rocznie), a od roku 2014 r. dla czterolatków (wtedy koszty wzrosłyby do 2 mld zł).

Jednak Ministerstwo Finansów nie widzi szanse na subwencjonowanie przedszkoli. Uważa, że prowadzenie przedszkoli ogólnodostępnych od samego początku było i jest zadaniem własnym gmin finansowanym z ich dochodów – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gklewski, 2011-12-29 14:28:22

    A co w tym bantustanie jest tanie. Od pierwszego dnia urodzenia do śmierci łoją nas i okradają na każdym kroku!!! To nie jest państwo - to twór porozbiorowy, gdzie "Układ" żyje, a reszta wegetuje!!! Jak długo zgodzicie się POlacy na takie nie-życie!!!