Nasze drogie przedszkola

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 28-12-2011
  • drukuj
Według raportu dawnego MSWiA średnio w kraju opłaty za przedszkola od rodziców wzrosły o 22,3 proc.
Nasze drogie przedszkola
Przygotowany dla premiera raport wojewodów o tegorocznych podwyżkach opłat przedszkolnych pokazuje, jak dużo rodzice płacą (choć pośrednio) za przerzucanie na samorządy obowiązków przez rząd – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Przedszkola poczekają na lepsze czasy

Najbardziej, bo o ponad 30 proc., opłaty wzrosły w Łódzkiem i Mazowieckiem. Najmniej w Opolskiem (niecałe 15 proc.).

Przed wyborami PO złożyła obietnicę, że wesprze gminy. W programie wyborczym zapowiedziała wprowadzanie częściowej subwencji na przedszkola (dziś samorządy utrzymują je w całości). O realizacji tych planów nie słychać.

Obietnicę PO próbuje zrealizować koalicyjne PSL. Ludowcy złożyli w Sejmie projekt zakładający, że od początku 2012 r. gminy dostaną wsparcie na prowadzenie edukacji przedszkolnej najpierw dla dzieci pięcioletnich ( miliard złotych rocznie), a od roku 2014 r. dla czterolatków (wtedy koszty wzrosłyby do 2 mld zł).

Jednak Ministerstwo Finansów nie widzi szanse na subwencjonowanie przedszkoli. Uważa, że prowadzenie przedszkoli ogólnodostępnych od samego początku było i jest zadaniem własnym gmin finansowanym z ich dochodów – podaje „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A co w tym bantustanie jest tanie. Od pierwszego dnia urodzenia do śmierci łoją nas i okradają na każdym kroku!!! To nie jest państwo - to twór porozbiorowy, gdzie "Układ" żyje, a reszta wegetuje!!! Jak długo zgodzicie się POlacy na takie nie-życie!!!

gklewski, 2011-12-29 14:28:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE