Nauczanie bez biurokracji

Rozpoczęcie pracy nad ograniczeniem biurokratycznych obciążeń polskich nauczycieli zapowiedział premier Donald Tusk podczas poniedziałkowego spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Nauczanie bez biurokracji

Dzień Edukacji Narodowej wypadał w tym roku w niedzielę, ale doroczne spotkanie premiera z nauczycielami i wręczenie wyróżnień zasłużonym pedagogom, odbyło się w poniedziałek. Przed uroczystością w kancelarii premiera Tusk odwiedził warszawskie gimnazjum nr 42 na ul. Twardej, gdzie podczas długiej przerwy rozmawiał z nauczycielami.

Czytaj też: Prezydent dziękuje nauczycielom

"Dzisiaj nauczyciele mówią, podejrzewam, że jednym głosem, że chcieliby bardzo móc więcej czasu poświęcać dzieciom, a dużo mniej papierom. Rozmawiałem o tym i obiecałem to dzisiaj (...), że natychmiast zwrócę się do pani minister, aby naprawdę rzetelnie ocenić, na ile ta papierkowa, administracyjna, biurokratyczna praca jest rzeczywiście potrzebna" - powiedział premier podczas uroczystości w kancelarii.

Jak ocenił Tusk jest ona związana ze zmianami, jakie zostały wprowadzone. "Ale czy na pewno te zmiany muszą oznaczać takie dodatkowe ciężary związane z kwestionariuszami, formularzami dotyczącymi indywidualnej relacji z uczniem (...), czy nie można tego jednak radykalnie ograniczyć, czy uprościć, tak, aby nauczyciel więcej czasu i serca mógł poświęcić uczniowi, a mniej czasu i serca papierom? I wydaje się, że to jest wykonalne i może nie od ręki, ale od zaraz będziemy pracowali nad tym, żeby te procedury radykalnie uprościć" - powiedział Donald Tusk.

Czytaj też: Statystyczny nauczyciel jest kobietą

Premier podkreślił, że czas nauczyciela jest bezcenny. "Tak długo, jak długo państwo i samorząd nie są w stanie sprostać wymaganiom materialnym nauczyciela, tym bardziej powinniśmy cenić i chronić jego czas pracy przed zbędnymi zajęciami, nie dlatego, żeby on miał wygodę, ale po to, aby nasze dzieci, nasze wnuki, a więc przyszłość Polski, czerpały z nauczycieli maksimum tego, co polski nauczyciel może dać, a wiem (...), że może dać bardzo, bardzo dużo" - dodał premier.

Szef rządu złożył życzenia wszystkim nauczycielom z okazji ich święta. "Składam hołd tej nadzwyczajnej, ciężkiej, godnej pracy" - podkreślił Tusk. Także minister edukacji Krystyna Szumilas dziękowała nauczycielom. Mówiła, że sukcesy i osiągnięcia polskich uczniów, to efekt pracy i zaangażowania.

Podczas uroczystości 19 nauczycieli, pedagogów, pracowników oświaty otrzymało z rąk premiera i minister edukacji odznaczenia państwowe i Medale Komisji Edukacji Narodowej.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pana Premiera chociaż stać na dobre słowo raz w roku, około 14 pazdziernika. A co mówią samo-rządzący? Jakoś nie spotkałem, żeby choć zdawkowo podziękowali swoim nauczycielom. Przypomną sobie za 2 lata, podczas kampanii wyborczej. Całe szczęście, że to nauczyciele wybierają burmistrzów, a nie odwrot...nie! rozwiń

podpisałem, 2012-10-16 22:17:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE