PARTNER PORTALU
  • BGK

Nauczyciel w pracy zamiast na emeryturze

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    21 stycznia 2013 - 11:22
Nauczyciel w pracy zamiast na emeryturze

Dyrektor szkoły nie ma już prawa zwolnić nauczyciela tylko dlatego, że osiągnął wiek emerytalny.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego zlikwidowała od 1 stycznia możliwość zwalniania nauczyciela tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego.

Wykreśliła ona ust. 4 z art. 23 Karty nauczyciela, który nakazywał rozwiązanie stosunku pracy z pedagogiem, który ukończył 65 lat - pisze „Rzeczpospolita".

Gminy wskazują, że wobec niżu demograficznego, skutkującego zwolnieniami nauczycieli, uchylony przepis ułatwiałby prowadzenie polityki kadrowej.

Choćby dlatego, że ci którzy mają możliwość przejścia na emeryturę mogliby zwolnić miejsca dla nauczycieli bezrobotnych lub zagrożonych utratą etatu czy absolwentów kierunków.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w tym roku 1651 nauczycieli skończy 65 lat - informuje „Rzeczpospolita".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Barbara, 2013-01-22 22:53:51

    popieram przedmówce
  • krzyciel, 2013-01-21 15:34:41

    Prywatny pracodawca niech robi w kwestii zatrudnienia co chce. Ale państwowy - a takim są szkoły - powinien stosować jakąś politykę zatrudnienia. Jeżeli państwo ustala wiek emerytalny na jakimś poziomie, to automatycznie osoba, która taki wiek przekroczy (w przypadku nauczyciela byłoby to z końcem r...oku szkolnego) powinna przechodzić na emeryturę. No chyba, że dyrektor nie będzie mógł znaleźć innego nauczyciela na miejsce emeryta. Ale każdy taki przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie i odpowiednio uzasadniany.  rozwiń