PARTNER PORTALU
  • BGK

Nauczyciele będą się szkolić

  • PAP    20 stycznia 2012 - 09:45
Nauczyciele będą się szkolić

2,5 tys. nauczycieli weźmie udział w szkoleniach z edukacji wczesnoszkolnej przygotowanych przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach. Nauczyciele dowiedzą się, jak skutecznie uczyć dzieci, żeby umiały czytać, pisać i liczyć.
W trakcie kilkudziesięciogodzinnych warsztatów - w ramach programu PEWNIAK (skrót od: Pozytywna Energia w Nauczaniu i Aktywnym Kształceniu) - nauczyciele dowiedzą się jak przedszkole powinno przygotować dziecko do podjęcia nauki szkolnej, a także jak należy uczyć, żeby dzieci w klasach 1-3 szkoły podstawowej umiały "porządnie" czytać, pisać i liczyć.

Zdaniem autorki programu - nauczyciela-konsultanta Małgorzaty Spendel z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach (zabierz głos/oceń prezydenta) - głównym grzechem edukacji przedszkolnej jest stosowanie podręczników wśród dzieci w wieku 3-5 lat.

- Natomiast w szkole dzieci już od najmłodszych lat uczone są pod testy. Zdarza się, że rozwiązują je w trakcie roku szkolnego, jak i po pierwszej klasie. Nie wiadomo, skąd się wzięła taka inicjatywa, która przecież wywołuje u dzieci ogromny stres - powiedziała Spendel.

Jej zdaniem, kolejnym problemem jest wtłaczanie dzieciom zbyt wielu i zbyt trudnych treści nieprzystosowanych do wieku dziecka, co jest zresztą niezgodne z nową podstawą programową.

- Prawo się zmieniło, bo nowa podstawa programowa funkcjonuje od 3 lat, to stare nadal jest w głowach. Musimy to zmienić - tłumaczyła.

Przy pomocy programu PEWNIAK Metis zamierza upowszechniać założenia reformy programowej, pomóc szkołom w pracy z dziećmi sześcioletnimi, przygotować nauczycieli do trafnej oceny gotowości szkolnej dzieci, czyli podjęcia nauki w klasie pierwszej, oraz zapoznać ich ze skutecznymi metodami pracy z uczniami, tak aby dzieci miały jak najmniej kłopotów w nauce.

Szkolenia w przedszkolach i szkołach będą prowadzili trenerzy, którzy będą także omawiać z nauczycielami poszczególne etapy rozwoju dziecka oraz pokażą, jak należy prawidłowo diagnozować możliwości dziecka i wdrożyć ewentualne kroki zaradcze.

W ramach programu przeszkolonych zostanie ok. 2,5 tys. nauczycieli przedszkoli oraz klas 1-3 szkół podstawowych z województwa śląskiego. Udział w programie jest dobrowolny. Nauczyciele, którzy chcą wziąć udział w szkoleniach, powinni się zgłaszać indywidualnie.

Program będzie realizowany do końca marca 2013 roku.

PEWNIAK jest finansowany m.in. z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dofinansowanie wynosi prawie 2 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Cierpiący, 2012-01-20 10:31:26

    racja. trudno się jednak nauczycielom zmierzyć z nową rzeczywistością!