PARTNER PORTALU
  • BGK

Nauczyciele będą walczyć o przywileje

  • Przegląd prasy/PulsHR.pl/Dziennik Gazeta Prawna    15 stycznia 2014 - 10:11
Nauczyciele będą walczyć o przywileje

Co prawda nie mogą w 2014 r. liczyć na podwyżki, ale nie muszą się martwić o miejsca pracy – jak zapewnia MEN tych ma być więcej. Przed nauczycielami kolejny rok walki o zmiany w Karcie nauczyciela.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna" odstąpiono od radykalnego pomysłu zniesienia Karty nauczyciela i zastąpienie jej kontraktami pomiędzy szkołami a nauczycielami, wciąż jednak nauczyciele i związki zawodowe sprzeciwiają się proponowanym zmianom. Najmniej kontrowersji budzą propozycje zmian w wypłacaniu dodatków dla nauczycieli. Dodatek wiejski miałby nadal wynosić 10 proc., ale byłby naliczany od kwoty bazowej określanej w ustawie budżetowej. Natomiast nauczyciele mieszkający w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców nie mogliby liczyć na dodatek mieszkaniowy.

Czytaj też:  PiS: Karta Nauczyciela także dla wychowawcy

Rządowa nowelizacja zakłada również skrócenie do 47 dni urlopu wypoczynkowego nauczycieli. Zmiany objęłyby również urlop dla podratowania zdrowia. Obecnie można go wziąć po 7 latach pracy, natomiast rząd proponuje urlop po 20 latach pracy na okres jednego roku. Rządowa propozycja zakłada również modyfikację samego trybu postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli - informuje „DGP".

Niestety z informacji „DGP" wynika, że w budżecie na 2014 r. rząd nie przewidział wzrostu pensji pedagogów. Jeśli chodzi o miejsca pracy dla nauczycieli to przyszły rok zapowiada się lepiej. Dzięki wprowadzeniu obowiązkowej nauki dla połowy rocznika sześciolatków, od 1 września 2014 r. ma pojawić się 18 tys. nowych miejsc pracy dla nauczycieli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • nauczycielka przedszkola, 2014-02-04 20:55:41

    Niestety :( ale nauczyciel przedszkola to już nie nauczyciel to przedszkolanka, opiekunka, dozorczyni.
  • zaniepokojona, 2014-01-28 20:20:56

    A 18 tyś. nauczycieli przedszkola starci pracę.