PARTNER PORTALU
 • BGK

Nauczyciele bez urlopów dla poratowania zdrowia. We wtorek pilne spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    8 stycznia 2018 - 06:00
Nauczyciele bez urlopów dla poratowania zdrowia. We wtorek pilne spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia, zapewnia, że prace nad rozporządzeniem są na ukończeniu (fot.shutterstock)

We wtorek (9 stycznia) w Ministerstwie Zdrowia odbędzie się spotkanie w sprawie rozporządzenia dotyczącego urlopów dla poratowania zdrowia dla nauczycieli. Przez brak tego dokumentu ponad 600 tys. nauczycieli po wejściu w życie nowych przepisów nie może korzystać z przysługujących im rozwiązań.
 • Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od stycznia 2018 r. Problem w tym, że cały czas brakuje rozporządzenia w tej sprawie. Resort zdrowia zapewnia, że dokument jest na końcowym etapie prac. Ma wejść w życie "niezwłocznie". 
 • Samorządowcy, którzy za urlopy dla poratowania zdrowia płacą, chwalą zmiany. Liczą na ograniczenie patologii przy korzystaniu z tej formy przerwy w pracy oraz na oszczędności.
 • Jak nie trudno się domyślić, przedstawicie związków nauczycielskich mają inne zdanie na ten temat.

Wraz z wejściem w życie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych m.in. zmieniły się zasady udzielania nauczycielom urlopów dla poratowania zdrowia. Teraz o takiej potrzebie zadecyduje lekarz medycyny pracy, a nie jak do tej pory lekarz pierwszego kontaktu, czyli najczęściej rodzinny. Główny zainteresowany w pierwszej kolejności będzie musiał o swoim zamiarze poinformować dyrektora szkoły. To on ma wydawać skierowanie, z którym nauczyciel musi się udać do lekarza orzecznika. 

Brakujący dokument 

Rozporządzenie, wokół którego trwa zamieszanie, miało regulować zakres oraz tryb przeprowadzania badania lekarskiego. Tam też miał się znaleźć wzór skierowania na badanie oraz orzeczenia lekarskiego. Miało je przygotować - przy współpracy z resortem edukacji - Ministerstwo Zdrowia. Choć Sejm przyjął ustawę jeszcze w październiku, a prezydent Andrzej Duda dokument podpisał w pierwszej połowie grudnia, resort zdrowia stosownego dokumentu jeszcze nie przygotował. W praktyce oznacza to, że nauczyciele nie mają jak wnioskować o wolne na poratowanie zdrowia. 

- Przez niedbałość MEN i opieszałość resortu zdrowia nauczyciele nie mają w tym momencie możliwości korzystania z prawa do urlopu (...) Rozporządzenia... nie ma! Jest tylko projekt przekazany do konsultacji społecznych. Kiedy rozporządzenie zostanie przyjęte i ogłoszone przez ministra zdrowia - nie wiadomo. Na jakiej podstawie nauczyciel może obecnie starać się o urlop zdrowotny? Pomidor - tak zamieszkanie komentuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. 

- Rozporządzenie jest na końcowym etapie prac i ma wejść w życie niezwłocznie - tak na nasze pytanie o termin naprawienia błędu odpowiedziała Milena Kruszewska, rzecznik prasowy MZ. Nie wyjaśnia już, dlaczego do niego doszło. 

Za to wiadomo, że w tej sprawie we wtorek (9.01) w resorcie zdrowia odbędzie się spotkanie z przedstawicielami trzech centrali związków zawodowych w oświacie, czyli Związku Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych oraz oświatowej Solidarności. KOMENTARZE (14)

 • Emi, 2018-01-16 15:18:55

  Wszystkim, którym nie podoba się praca, płaca, godz pracy nauczycieli / zgadzam się, że jak w każdym zawodzie są osoby które powinny odejść z zawodu jeżeli wykonują go źle, o tym powinien decydować dany pracodawca/ przypominam lub informuję, że w Polsce jest coś takiego jak NAUCZANIE DOMOWE - więc ...kochany niezadowolony rodzicu weź ten obowiązek na siebie i wylewaj w internecie swoich żali, poza tym w szkole w której uczy się twoje dziecko jest na 100% dyrektor do którego możesz iść i powiedzieć otwarcie co ci się nie podoba w nauczaniu danego nauczyciela / ach zapomniałam, że trzeba mieć odwagę stanąć przed kimś twarzą w twarz - na portalu łatwiej wylewać żale / Życzę odwagi w załatwianiu spraw w realnym, a nie wirtualnym świecie.  rozwiń
 • Olga, 2018-01-15 16:13:41

  zabiegi na struny głosowe oraz na kręgosłup będę brać w godzinach pracy w miejscu zamieszkania , będą zwolnienia lekarskie na czas zabiegów i na jedno wyjdzie. Czy o to chodziło.???
 • gość, 2018-01-10 08:30:27

  Jakie wynagrodzenie taka praca.a korepetycje nie pomogą jak geny nie te.Nauczyciel tez chce zyc godnie.