PARTNER PORTALU
  • BGK

Nauczyciele do odstrzału

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 maja 2011 - 06:30
Nauczyciele do odstrzału

Samorządy do końca maja mają zatwierdzić liczbę nauczycieli, którzy od września będą pracować w szkołach. Dyrektorzy na polecenie gmin redukują zatrudnienie lub obniżają im wymiar czasu pracy.
Do końca kwietnia dyrektorzy szkół mieli czas na przesłanie do akceptacji samorządom tzw. arkuszy organizacyjnych dotyczących nowego roku szkolnego. Gminom pozostał jeszcze tydzień na ich zatwierdzenie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Do końca maja 2011 r. dyrektorzy szkół muszą też podjąć decyzje o ewentualnych zwolnieniach nauczycieli. Redukcji stanowczo domagały się gminy, które utrzymują szkoły. W kilkudziesięciu samorządach zwolnienia są nieuniknione.

Do takich decyzji zmusza ich m.in. wprowadzony przed dwoma laty obowiązek wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego pedagogom, którzy nie mają zapewnionych średnich płac. Gminy podkreślają, że jeśli część nauczycieli zostanie zwolnionych, to pozostałym łatwiej będzie zapewnić średnie pensje.

Gminy nie mogą jednak natychmiast zwalniać nauczycieli, bo mogliby oni odwołać się do sądu pracy. Stosują więc inne rozwiązanie. Proponują im obniżenie wymiaru czasu pracy. Ci, którzy nie zgadzają się na nowe warunki, zostają zwolnieni – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • trotuar, 2011-05-25 22:55:39

    ile procent w cyfrach do odstrzału ? ile dokładnie?