Nauczyciele dostaną nowy dodatek. Będą też inne zmiany


Ministerstwo edukacji przedstawiło propozycje zmian w ustawie Karta Nauczyciela. Znajdują się w niej ujednolicenie wymiaru pensum dla psychologów, pedagogów i logopedów oraz wydłużenie ścieżki awansu zawodowego nauczycieli. Będzie też nowy dodatek dla nauczycieli.
Nauczyciele dostaną nowy dodatek. Będą też inne zmiany
fot.pixabay

• Określony zostanie tygodniowy obowiązkowy wymiar pensum, czyli godzin bezpośredniej pracy z uczniami dla nauczyciela pedagoga, logopedy, psychologa i doradcy zawodowego, a także terapeuty pedagogicznego, w wymiarze 22 godzin.

• Wydłużona zostanie podstawowa ścieżka awansu zawodowego nauczycieli z 10 do 15 lat, ale będzie też możliwość jej skrócenia lub wydłużenia.

• Wprowadzony zostanie też nowy dodatek - za wyróżniającą pracę.

Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych został skierowany przez resort edukacji do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Jak zaznaczyła minister edukacji narodowej Anna Zalewska na konferencji prasowej w Warszawie, to pierwszy etap planowanych rozwiązań, które docelowo uporządkują cały system finansowania zadań oświatowych.

Projekt dotyczy zmian w przyznawaniu i rozliczaniu dotacji: podręcznikowej, przedszkolnej, dotacji dla szkół dla dorosłych oraz finansowania świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym. W projekcie znalazły się też propozycje zmian w ustawie Karta Nauczyciela.

Wiceminister edukacji Marzenna Drab podała, że określony zostanie tygodniowy obowiązkowy wymiar pensum, czyli godzin bezpośredniej pracy z uczniami dla nauczyciela pedagoga, logopedy, psychologa i doradcy zawodowego, a także terapeuty pedagogicznego, w wymiarze 22 godzin. Obecnie, jak mówiła, samorządy mają dowolność, w efekcie rozpiętość tego czasu w zależności od samorządu waha się od 18 do 30 godzin w tygodniu.

Więcej czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do obserwator: Właśnie o takich nauczycielach i dyrektorach mówię. Może jest ich jak na lekarstwo, ale są:) i Tak trzymać!

Ewa, 2017-05-31 12:20:20 odpowiedz

Do Ewa: mierni ale wierni - tak będą oceniani ci "najlepsi" przez dyrektorów. Bo prawdziwie dobry nauczyciel to nauczyciel problemowy: liczy na dostęp do pomocy dydaktycznych, wprowadza niekonwencjonalne metody, czasem jest kontrowersyjny, często rozrywany przez uczniów i rodziców, ...budzi zazdrość... Tylko dojrzały, profesjonalny dyrektor jest w stanie wysoko ocenić takie działania. A takich dyrektorów jak na lekarstwo... rozwiń

obserwator, 2017-05-31 11:46:26 odpowiedz

A co za różnica jak nazywa się ustawa? A sposób naliczania wynagrodzeń dziecinnie prosty:) nie widzę powodu do negatywnego postrzegania Karty Nauczyciela. Bardzo dobrze, że Pani Minister chce nagrodzić wyróżniających się w pracy nauczycieli. W każdej szkole są właśnie tacy wyróżniający się nauczycie...le z powołania, ich należy docenić. Brawo! rozwiń

Ewa, 2017-05-31 10:42:17 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE